בשבע 385: שליטה בשטחים

אמציה האיתן , ג' בניסן תש"ע

לאחרונה, באחת מהנסיעות צפונה, נתקלתי בשלט דרכים גדול מהסוג שמע"צ מציבה, כדי להודיע על תוכניות הבנייה והסלילה. מדובר בשלט די סטנדרטי, המלמד אותנו את סוג העבודה הנעשית בשטח, היזם המבצע אותה, והתאריך הצפוי להשלמת הפרויקט. אך הפעם השלט נראה קצת שונה. הפרויקט כנראה הושלם בזמנו, ובמקום להוריד את השלט, החליטו במע"צ (שנקראת עכשיו בשם המסורבל משהו: 'החברה הלאומית לדרכים בישראל') פשוט לעדכן אותו. על גבי הכיתוב הישן הודפסה בענק מילה אחת פשוטה – 'סיימנו'. הרעיון נראה הגיוני ואפילו גאוני. השלט כבר קיים? הצלחנו לעמוד במשימה? הבה ונרוויח פרסום בזול ונשפר את תדמיתנו בעיני הציבור.

אישית, אין לי שום בעיה עם התופעה. להיפך, אני מבקש להרחיב ולהחיל אותה על כלל מציבי השלטים. מדוע רק כשהם עומדים בזמנים מגיע לנו לדעת על כך? אם כבר שקיפות, אז עד הסוף. הצעת החוק שאני מציע תיראה בערך כך: כל המציב שלט העוסק בפרויקט ציבורי, יחוייב לעדכן את הציבור במהלך תקופת העבודה. בשלב הראשון יודפס על השלט: "התחלנו, בלנ"ד נעמוד בזמנים". באמצע התקופה, יעודכן השלט, בסגנון: "מתקדמים לא רע, אולי נעמוד במשימה", ובתאריך המיועד לסיום, תודפס אחת משתי האפשרויות: "סיימנו, כל הכבוד לנו", או "מתנצלים, לא הצלחנו, נעדכן  אתכם בהמשך".

יזם שלא יעדכן את הציבור, יצטרך לשלם קנס מכובד, או יבצע עבודות שירות כשוטר תנועה בצמתים עמוסים במיוחד.

עברה התקופה שבה איש יעשה כל הישר בעיניו. צריך להחדיר את מושג האחריות, ולגרום לאנשים לכבד את התחייבויותיהם. הצעד הראשון יכול להיות בשלטי החוצות, ההמשך אולי בהמחאות ללא כיסוי, ומכאן והלאה, הדרך לעולם טוב יותר נראית הרבה יותר קרובה. סיימתי.