בשבע 385: אדישות ברחוב הפלשתיני כלפי קריאות לאינתיפאדה שלישית.

חגי הוברמן , ג' בניסן תש"ע

בירת ישראל עמדה השבוע במוקד של תסיסה והתפרעויות, שלוו בקמפיין הסתה של חמאס ופתח', בין היתר סביב חנוכת בית הכנסת 'החורבה' ברובע היהודי.

מאות צעירים התפרעו בכמה שכונות במזרח הבירה. 15 שוטרים וכ-30 פלשתינים נפצעו בעימותים, שכללו ירי והשלכת בקבוקי תבערה ואבנים אל כוחות הביטחון. יידויי אבנים היו, באופן חריג, גם ביפו ובסמוך לקיבוץ משמר הנגב שבדרום. בשל המתיחות בירושלים החליטה המשטרה לבטל במפתיע את צעדת 'סיבוב השערים' הנערכת מזה תשע שנים סביב הר הבית, בשל סירובה לקחת אחריות על שלומם של הצועדים.

עם זאת, ניתן לומר כי ערביי ישראל והפלשתינים הגיבו באדישות יחסית להכרזתם של מנהיגי חמאס, הג'יהאד האיסלאמי והחזית העממית על אינתיפאדה שלישית נגד ישראל.

אתמול (ד') בבוקר פתחה המשטרה את הר הבית למבקרים, כמה שעות לאחר שצה"ל הסיר את הסגר שהוטל בשבוע שעבר על יהודה ושומרון. מספר מקרים של יידויי אבנים נרשמו אחר כך בחברון, בבית לחם ובשכם. איש לא נפגע.

השבוע לא היה שקט גם ברצועת עזה. לאחר כשלושה שבועות של רגיעה יחסית, נורו שתי רקטות ושני פגזי מרגמה לעבר הנגב המערבי, מבלי שגרמו לנפגעים. זאת למרות שגולשים בפורום פתח' באינטרנט טענו שמנגנוני הביטחון של חמאס מגייסים משפחות המתגוררות סמוך לגדר הביטחון על גבול הרצועה, על מנת שידווחו להם אודות חוליות ירי רקטות המגיעות לאזור. בתמורה למידע מבטיחים המנגנונים להעניק לתושבים הגנה, משכורות חודשיות, מכשירי קשר, טלפונים סלולאריים ואמצעי לחימה.