בשבע 385: ישראל במאמץ להרגיע את הרוחות בוושינגטון.

הנשיא פרס: קיבלנו בעבר הסכמה אמריקנית להמשיך את הבניה בירושלים .

רוני ארזי , ג' בניסן תש"ע

גובה הלהבות ביחסי ישראל וארצות הברית עלה בסוף השבוע שעבר, כששרת החוץ האמריקנית, הילארי קלינטון, קיימה עם ראש הממשלה נתניהו שיחת נזיפה שנמשכה כמעט 45 דקות. בנוסף הצהירה בפומבי כי הממשל בוושינגטון נעלב מהודעת ישראל על כוונתה לבנות בשכונת רמת שלמה שבצפון-מזרח הבירה, תוך כדי ביקורו באזור של סגן הנשיא ביידן, בשבוע שעבר.

לשכת ראש הממשלה אישרה אתמול (ד') כי נתניהו שוחח השבוע בטלפון עם ביידן, אך סירבה לפרט מה נאמר בשיחה. מועצת יש"ע שלחה אתמול מכתב לשרה קלינטון ובו ביקשה ממנה ומהנשיא אובאמה להפסיק את הלחץ על ישראל בעניין ירושלים, "הקדושה ליהודים מאז ומעולם". "דרישתכם שלא נבנה בתים בירושלים אינה מקובלת על היהודים בכל העולם, ובמיוחד עלינו כישראלים", כתבו ראשי המועצה. נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר אתמול במהלך מפגש עם תלמידים בחולון כי "ארצות הברית היא ידידת אמת וישראל מעוניינת להחזיר את היחסים עמה למסלולם הרגיל והטוב". באשר לסוגיית הבניה בירושלים הבהיר פרס כי "הפלסטינים, האמריקנים ואנחנו סיכמנו בעבר שהבניה בשכונות היהודיות תימשך".

דברים דומים השמיע השבוע ראש הממשלה נתניהו כשאמר כי ב-40 השנים האחרונות שום ממשלה לא הגבילה את הבניה בירושלים וכי הקמת השכונות היהודיות לא פגעה בערביי מזרח ירושלים ואינה באה על חשבונם. הוא אמר את הדברים בישיבה מיוחדת בכנסת לכבודו של נשיא ברזיל, לולה דה סילבה, שערך בארץ ביקור רשמי ראשון. סיעת האיחוד הלאומי החליטה להחרים את הישיבה, במחאה על הודעתו של דה סילבה כי לא יעלה לקברו של חוזה המדינה, הרצל, בירושלים, ומנגד יניח זר על קברו של יושב הרשות הפלשתינית לשעבר, יאסר ערפאת, ברמאללה.

המצב המדיני הרגיש, הביא את ראש הממשלה נתניהו לבקש מחברו לסיעה, דני דנון, לדחות את ישיבת מרכז הליכוד שאמורה היתה להתכנס היום (ה') לדון בהקפאת הבנייה ביהודה ושומרון. דנון נעתר לבקשה, תוך שהוא מתנה זאת בקביעת מועד חדש לקיומה בתוך חודש ימים. בית הדין של הליכוד קיבל את בקשת ראש הממשלה והדיון נדחה.