בשבע 385: אלפים באירועי חנוכת בית כנסת 'החורבה' ברובע היהודי בי-ם

יו"ר הכנסת: "אין יותר מוסרי וצודק מלבנות בכל ירושלים".

רוני ארזי , ג' בניסן תש"ע

בירושלים השתתפו השבוע אלפי בני אדם באירועי חנוכתו מחדש של בית כנסת החורבה ברובע היהודי. ביום ראשון הוכנס ספר תורה לבית הכנסת במעמד רבנים, ביום שני נערך מעמד החנוכה המרכזי בהשתתפות יושב ראש הכנסת, שרים ואישי ציבור וביום שלישי פקדו את המקום עשרות מנהיגים חשובים מהמגזר החרדי.

את המעמד המרכזי ליוותה מתיחות רבה בשל חשש המשטרה מהתפרעויות מצד הפלשתינים, שכן מנהיגים ערבים הכריזו כי הם רואים בחנוכה צעד לקראת הריסת המסגד שעל הר הבית. דברים אלו הביאו את הנואמים המרכזיים במעמד החנוכה לשאת הצהרות בעניין. הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, פנה ל"בני דודנו המוסלמים", כלשונו, ואמר להם: "אנחנו בסך הכול מקימים את החורבה. אותה, ורק אותה. אין לנו כוונה לבנות את בית המקדש, אלא אם יוריד אותו הקדוש ברוך הוא מהשמים". דברים אלו, אגב, הביאו גורמים בתנועות המקדש לקרוא להדחתו של הרב מצגר מתפקידו. "אלו דברי כפירה, שמקורם בנצרות", הסבירו הגורמים והוסיפו: "עם ישראל מתפלל ועושה יום יום למען בית המקדש".

יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, קרא באירוע בעודו דומע דברים שכתב סבה של אמו ביום חנוכת בית-הכנסת בפעם השנייה לפני 145 שנה. הוא הוסיף כי "חורבה זו, שנמצאת מעברו של הקו הירוק; העומדת בטבורו של הרובע היהודי, שאף הוא מצוי כידוע מעברו של הקו הירוק; המשקיפה אל הכותל המערבי, השוכן גם הוא, נכון, מעבר לקו הירוק - היא אבן דרך בתולדות שיבת העם היהודי לציון". בהתייחסו למשבר הבניה בירושלים אמר ריבלין כי "אם בעת הזו לא נאמין שאין יותר מוסרי וצודק מלבנות בכל ירושלים, נביא חלילה כליה על אחיזתנו בארץ כולה". בתום מעמד החנוכה הצהירו התורמים כי בכוונתם לממן גם את שיקומו של בית הכנסת 'תפארת ישראל' שברובע היהודי, שנהרס גם הוא בידי הירדנים לפני 62 שנים.