בשבע 385: גירוש תושבי יהודה ושומרון – בלתי ישים כלכלית.

עפרה לקס , ג' בניסן תש"ע

ההוצאות סביב גירוש יהודי גוש קטיף הגיעו עד היום ל-8.3 מיליארד שקלים, והן צפויות להסתכם ב-10.8 מיליארד - זו היא מסקנתו של דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שהופק לפי בקשתו של ח"כ יעקב כץ מהאיחוד הלאומי. מחברי הדו"ח מציינים שהסכום אמור לגבי העלות הישירה של התכנית, בלי לחשב את תשלום דמי האבטלה או הבטחת ההכנסה ששולמו לעקורים, ובלי לבחון השלכות כלכליות עקיפות. לפי הדו"ח, למעלה ממחצית מהסכום הוצא על הכשרת הכוחות המגרשים, הוצאות הממשלה ועוד, ולא על הפיצויים ושיכונם מחדש של האזרחים. כזכור, ראש ממשלת ישראל בעת הגירוש, אריאל שרון, אמר כי התכנית צפויה לעלות בין 2 ל-3 מיליארד שקלים.

חשיבותו של הדו"ח נעוצה ביכולת הניבוי שלו. לפי חישוב פשוט, כדי לסגת מגוש קטיף הוציאה מדינת ישראל על כל אזרח מגורש למעלה ממיליון ושלוש מאות אלף שקלים, ומכפלה של הסכום הזה במספר תושבי יו"ש, המונים כיום 300 אלף איש, מגיעה לסכום של למעלה מ-400 מיליארד שקלים, "סכום המוכיח שגירוש נוסף אינו ריאלי כלכלית", כדברי ח"כ אורי אריאל.

אריאל הזמין במקביל לח"כ כץ דו"ח אחר על התנהלות הממשלה בשנה האחרונה בנוגע לטיפול בעקורים, ממנו עולה כי ועדת השרים בראשות השר דניאל הרשקוביץ לטיפול בעקורים, התכנסה מאז הוקמה רק שלוש פעמים ולא החליטה דבר. אריאל, יו"ר השדולה למען העקורים בכנסת, כינס ביום שלישי את אנשי השדולה במלאת שנה לממשלה ומתוך רצון לבדוק אלו מההבטחות בסגנון 'משימה לאומית' אכן יצאו לפועל. יו"ר ועד המתיישבים, דורון בן שלומי, אמר כי יש שינוי לטובה בגישה של הממשלה כלפי המפונים, אך הדבר אינו מביא לתוצאות בשטח. יו"ר מינהלת 'תנופה' בנצי ליברמן, אמר כי דעותיו לא תמיד מתקבלות על הממשלה וחלק מהדברים ממתינים עד לפרסום המסקנות הסופיות של הדו"ח. יו"ר השדולה השני, ח"כ זאב אלקין, אמר בדיון כי אין טעם לחכות למסקנות וכי יש לפתוח בהליכי חקיקה עכשיו. לדבריו, אם מסקנות הוועדה יורו אחרת מהצעות החוק, ניתן יהיה לתקן אותן תוך כדי תנועה. בין הנושאים שעל הפרק: פיצוי לחקלאים, פיצוי לשוכרי הדירות הפרטיות, יישובי הקבע ופיצוי לבעלי העסקים שפונו ממעבר 'ארז'.