בשבע 385: עו"ד בם: "משטרת ש"י התעמרה בקטין ובמשפחתו דווקא בחתונה.

חגית רוטנברג. , ג' בניסן תש"ע

משפחת שנדורפי, שמשטרת מחוז ש"י פגעה בשמחת החתונה של ביתם בראשית השבוע, שוקלת הגשת תביעה נגד המשטרה בגין עוגמת הנפש שנגרמה לה בשל האירוע. זאת לאחר ששוטרי בילוש הגיעו ביום א' סמוך לאולם השמחות בירושלים בו נערכה החתונה, וארבו לקטין בן המשפחה על מנת לעוצרו לחקירה. הקטין סיפר ל'בשבע' כי לאחר שזיהה את כוונות הבלשים, נמלט אל האולם, והללו רדפו אחריו פנימה. העיתוי היה דקות ספורות לפני עריכת החופה, והתפרצות השוטרים לאולם עוררה בהלה רבה בקרב המוזמנים ובעיקר הילדים שבהם. הקטין מספר עוד כי לא הוצג לו כלל צו מעצר, אלא בסוף החקירה. לדבריו, איימו עליו שני הבלשים בגז פלפל במידה ולא יציית לדבריהם. בתום החקירה, שוחרר הקטין בערבות, ואביו החזירו למקום האירוע.

הקטין מוסיף כי התחושה היא שהמשטרה מתנכלת למשפחה על לא עוול בכפה: אביו, הרב יגאל שנדורפי, ראש ישיבה ביישוב נחליאל, נעצר אף הוא באחד הימים בעת שנסע ברכבו מירושלים. שופטת קבעה מאוחר יותר כי לא היתה כל הצדקה למעצרו. "גם בחתונה, זו פגיעה באירוע הכי משפחתי שיש", אומר הקטין "והם החליטו לעצור אותי דווקא שם, למרות שאני בנחליאל כל הזמן ולא בורח לשום מקום. אפילו הייתי אצלם פעם אחת. הם פשוט מחפשים להתנכל כל הזמן". לדברי הקטין בילוש המחוז גם פוגע בפרטיות בני המשפחה באמצעות האזנות סתר למכשירי הטלפון שלהם.    

עו"ד יצחק בם, איש הפורום המשפטי למען א"י, אומר כי התרשמותו מפרטי האירוע היא כי מדובר בחוסר מידתיות של התנהגות המשטרה. "הם הרי יודעים איפה הוא נמצא, הוא לא נמלט לשום מקום. הם יכלו לקחת אותו בכל זמן אחר, אבל בחרו להתעמר בו ובמשפחתו. אלמלא היה מדובר במשטרת מחוז ש"י, אז על עבירות קלות כמו אלו בהן חושדים בו: תקיפת שוטר, הסגת גבול – אני לא מאמין שהמשטרה היתה טורחת להגיע במיוחד לחתונה ולעצור את אחד מקרובי המשפחה, רק כדי לשחררו בערבות באותו ערב. הרי לא מדובר בתיק אונס או רצח, שמדובר בעבריין מסוכן ויש ללכדו מיד. בשביל דברים כמו הסגת גבול להשבית שמחה? זה תמוה בעיניי". לדברי עו"ד בם, נראה כי בהחלט יש עילה לתביעה הן על עוגמת הנפש לבני המשפחה האחרים והן על רשלנות המשטרה.

דובר מחוז ש"י של המשטרה מסר בתגובה כי "החשוד נעצר לאחר שהיה חשוד בעבירות של תקיפת שוטר וגרימת נזק במזיד למשאית במהלך פינוי ביישוב נריה בחודש אוקטובר 2009. התקיימו מספר רב של פניות הן לחשוד והן למשפחתו על מנת לזמנו לחקירה. משלא התייצב, הוצא נגדו צו מעצר ע"י בית המשפט. בפעילות של משטרת בנימין הנ"ל נעצר מחוץ לאולם ומבלי שהשוטרים נכנסו לאירוע, כפי שנטען. השוטרים פעלו ברגישות יתרה, תוך התחשבות ברגשות בעלי השמחה".