בשבע 385: הכנסת אישרה: חסרי דת יוכלו להינשא ב'ברית זוגיות'

עפרה לקס , ג' בניסן תש"ע

חוק ברית הזוגיות עבר השבוע בקריאה שנייה ושלישית. נציגי ש"ס ויהדות התורה נמנעו מלהשתתף בהצבעה. 'קדימה' תמכה בהצעת החוק ופרסמה הודעת לעג לראש הממשלה בה נכתב כי "היעדרותם ההפגנתית והמתריסה של חברי ש"ס ויהדות התורה מהמליאה חשפה את הסדקים וחילוקי הדעות הקשים בקואליציית ההישרדות של נתניהו".

החוק, פרי עמלו של יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, ח"כ דודו רותם, שנוסח בעטו של שר המשפטים, יעקב נאמן, יאפשר לראשונה בישראל ל'חסרי דת' לקבל זכויות של נשואים. עד עתה נאלצו 'חסרי הדת' להינשא בחו"ל או לחיות יחד ללא נישואים. לפי החוק החדש, הצפוי לתת מענה ל-150 זוגות בשנה, זוג המורכב משני  'חסרי דת' יגיע ל'רשם נישואין', פקיד שכשירותו זהה לזה של שופט שלום, ויירשם כבא ב'ברית זוגיות'. כפי הנראה כעת, רשם ברית הזוגיות יסתמך בעת הרישום על מחשבי משרד הפנים ולא יעסוק בבדיקה האם הפונים הם אכן 'חסרי דת' או יהודים.

מבקרי החוק אומרים כי הבעיה אינה פותרת את מעמדם האישי של עוד כ-240 אלף איש שהם אזרחי ישראל על פי חוק השבות, אך אינם יכולים להינשא במדינה. רותם, שחגג ביום שני את ההישג שלו, כינה את היום 'היסטורי' והדף את הביקורת כלפיו באומרו כי מצדדי הקו של 'הכל או לא כלום' השיגו עד היום רק כלום. גם אם החוק מסייע למעט אנשים, אמר, הרי הם זכאים לסיוע הזה. בעבר אמר רותם ל'בשבע' כי בעיניו החוק המדובר הוא רק תחילתו של מהלך. היעד הסופי של רותם הוא מתן האפשרות לכל אחד/ת, מכל דת, לבוא ב'ברית הזוגיות' עם בחיר/ת ליבו, גם כאשר הדבר אמור בנישואי תערובת.