בשבע 385: ועדת הכלכלה תדון בחרם הפלשתיני על מוצרים ישראליים מיו"ש

עפרה לקס , ג' בניסן תש"ע

למרות פגרת הפסח אליה יצאה אתמול (ד') הכנסת, תדון בשבוע הבא ועדת הכלכלה בחרם שעורכים הפלשתינים על מוצרים ישראליים המיוצרים ביהודה ושומרון. בדיון, שיזמו ח"כ אורי אריאל ושדולת ארץ ישראל, יבקשו חברי הכנסת לצאת עם הצהרה בנושא אך גם עם נגזרות מעשיות, הנבחנות בימים אלה.

הרש"פ הכריזה חרם על מוצרים ישראליים כבר לפני חצי שנה, אך לאחרונה הנושא תופס תאוצה. אנשי הרשות החלו לאסוף מחנויות מוצרים ישראליים שיוצרו ביהודה ושומרון וברמת הגולן, ולהובילם להשמדה. ראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד, סיפק לפני כחודש 'דוגמא אישית' לאזרחיו כאשר השליך לאש מוצרים שכאלה, ויש גם מי שדואג לכך שדרשות יום השישי הקרובות יעסקו בנושא אי רכישת המוצרים. ברשות גם מרכיבים 'ועדות עממיות' שיעברו מבית לבית וידברו על ליבם של התושבים כדי לשכנעם לא לרכוש את המוצרים. לפי נתונים שהוצגו ב'כלכליסט', ערביי יו"ש רוכשים מדי שנה מוצרים ישראליים שיוצרו ביו"ש בסך 500 מליון שקלים. ברש"פ מנסים להציג את המהלך לא כחרם אלא כמהלך לחיזוק כלכלתם שלהם. ואולם, בד בבד מנסים פיאד ושר הכלכלה שלו לקדם חוק שיאסור על אזרחיהם לעבוד בבניית ההתיישבות ובמפעלים ישראליים ברחבי יו"ש. מעריכים כי מדובר ב-25 אלף עובדים.

מירב הנפגעים הישראלים אינם מעוניינים להיחשף ולהעיד על הפגיעה הכלכלית בהם, מה שמקשה על איסוף מסד נתונים לגבי מידת הפגיעה עד כה, ולאן היא עלולה להגיע. בעלי העסקים נמנעים משיחה גלויה בנושא משום שהם חוששים לקבל פרסומת שלילית עבור מוצריהם. חברי הכנסת דווקא מחפשים את האנשים האלה, כדי להירתם לעזרתם.