בשבע 385: דירה להשכיר.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ג' בניסן תש"ע

נ' ור' הם זוג צעיר, הורים לשתי בנות קטנות. נ' הוא אברך בישיבה ואילו ר' היא מורה. מתנות הנישואין שקיבלו השניים, יחד עם סכומים שקיבלו מההורים וכסף שחסכו כתוצאה מהתנהלות כלכלית זהירה, הצטברו לסכום של 250,000 ש"ח. הריבית אותה הציעו הבנקים לזוג הצעיר היתה מגוחכת, ולא הבטיחה אפילו את השמירה על ערכו הריאלי של הכסף, ועל כן חיפשו השניים אפיק השקעה חלופי לכספם, אשר יבטיח להם תשואה סבירה. לבסוף החליטו לרכוש דירה בעיר באר שבע, זאת על מנת ליהנות מהתשואה הגבוהה יחסית של דמי השכירות בעיר, באמצעות קניית דירה במחיר נמוך באופן יחסי. אולם אפיק השקעה זה, אשר נראה לרבים בטוח, עלול להתגלות כמסוכן לא פחות מהשקעה בשוק ההון, למשל.

עו"ד עמית דביר, המתמחה בדיני נדל"ן ומקרקעין וחבר ועדת קניין ומקרקעין של לשכת עורכי הדין, מסביר כי קניית דירה להשקעה מחייבת ביצוע בדיקות נוספות מעבר לשורת הבדיקות אותן חובה לבצע לפני כל קניית דירה. "יש לבדוק האם יהיה קל להשכיר את הדירה, האם לא יהיו קשיים למכור אותה ומה התשואה שתתקבל מההשכרה ומהמכירה האפשרית. כמו כן, יש לקחת בחשבון את עלויות החזקת הנכס ושיפוצו במידת הצורך".

עו"ד דביר מציין, כי ישנו יתרון בולט לקניית דירה שכבר מושכרת לתקופה ארוכה, יתרון אשר מתעצם כאשר מדובר בקניית נכס מסחרי, אשר מטבע הדברים קשה יותר להשכירו והסכנה שיעמוד ריק למשך תקופות זמן ארוכות גדולה יותר. כמו כן, נכס מסחרי בדרך כלל מניב תשואות גבוהות יותר. בנוסף מזכיר עו"ד דביר, כי "יש לבדוק כמובן באופן יסודי את המצב הרישומי של הנכס ואת טיב הזכויות בו, האם הנכס נבנה תחת היתר בנייה תקף ובהתאם להוראות התוכנית התכנונית החלה באזור, והאם השימושים שנעשים בו חוקיים. בנוסף חשוב לבדוק במיוחד בקנייה להשקעה האם קשת השימושים האפשריים היא רחבה, דבר המגדיל את קשת השוכרים הפוטנציאליים. חשוב גם לשכור מודד/אדריכל/מהנדס שיבדוק האם ישנן בפועל חריגות בנייה בנכס לעומת האופן בו הוא רשום".

עו"ד דביר אף אינו שוכח לציין את הסיכונים אליהם חייב להיות מודע כל מי שמבקש להשקיע בנכס מניב. "הנזילות ברכישת דירה להשקעה היא נמוכה, אם אתה צריך את הכסף זמין - אינך מתאים לאפיק הנדל"ן. בנוסף, גם אחרי כל הבדיקות, אין זה מן הנמנע כי תיוותר עם דירה שקשה להשכיר או למכור אותה והתשואה שלה מאוד נמוכה. כמו כן, ישנם סיכונים ברכישת נכסים שנבנו באופן לא חוקי כמו דירות מחולקות או דירות עם חריגות בנייה שונות שיום אחד העירייה תחליט לאכוף את הדין לגביהן ואז יהיה מאוד קשה למכור אותם, ואף ייתכן שאם הנך בדיוק בשלבי רכישה של נכס כזה הרי שלא תוכל בכלל להעביר אותו על שמך". באשר למפת ההזדמנויות הנדל"ניות מציין עו"ד דביר, כי "אזורי הצפיפות כמו ת"א וירושלים לא כדאיים להשקעה שכן הנכסים שם מאוד יקרים. חיפה לעומת זאת יכולה לספק נכסים זולים (300-400 אלף ש"ח) עם תשואה נאה, כמו גם אזורי פריפריה כמו באר יעקב, ב"ש ואילת".

 

גלישה בטוחה גם בסלולר

פריצת דרך בכל הנוגע לגלישה באינטרנט סלולרי נרשמה לאחרונה, כאשר 'סלקום' ו'אינטרנט רימון' הכריזו במשותף על השקתו של 'מסלול ירוק' לגלישה בטוחה באינטרנט דרך הטלפון הסלולארי. השירות, אשר יוצע בדומה לשיטת אינטרנט רימון ב-5 רמות הגנה שונות, יאפשר לראשונה בישראל הגנה מפני תכנים לא ראויים במהלך הגלישה באינטרנט הסלולרי, וזאת באמצעות טכנולוגיה חדשנית המאפשרת סינון תכנית ללא ביטול של ה-URL (כתובת עמוד האינטרנט). קובי הקר, מנכ"ל אינטרנט רימון, אומר בשיחה עם ערוץ 7, כי "בהשקת השירות החדש במשותף עם סלקום ישנן שתי אמירות משמעותיות. תחילה מדובר בהיענות לדרישה שעלתה מצידו של ציבור רחב מאוד, אשר ציפה לקבל את ההגנה אותה מספק לו אינטרנט רימון באינטרנט הקווי גם בגלישה הסלולרית, וקיבל את מבוקשו. הצד השני של המטבע הוא ההכרה מצידה של חברה משמעותית בשוק הישראלי כמו חברת סלקום בנחיצותו של השירות שמספקת 'אינטרנט רימון' לכלל מגזרי החברה הישראלית, ובתשובה האיכותית שהוא מספק גם ברמת התוכן וגם ברמת המוצר הטכנולוגי". הקר מדגיש כי שיתוף הפעולה עם סלקום, כמו גם רכישת 51% ממניות החברה ע"י נטויז'ן אינם פוגעים בעצמאותה של החברה במישור הערכי או במישור הטכנולוגי.

הקר מדגיש כי השירות החדש הוא שירות ייחודי ברמה העולמית, זאת מאחר שבניגוד לשירותי סינון שונים הקיימים בשוק האינטרנטו הקווי, בשוק האינטרנט הסלולרי לא היה עד היום כל שירות סינון שנתן תשובה לצורך בגלישה בטוחה. חשוב לציין כי שיתוף הפעולה בין אינטרנט רימון לסלקום לא נעצר ברמה הטכנולוגית, וכי במקביל לאספקת והתאמת הטכנולוגיה של אינטרנט רימון למשתמשי האינטרנט הסלולרי של סלקום, הופכת אינטרנט רימון למשווקת של סלקום. לדברי הקר, "אנחנו נכנסים לשיתוף פעולה עם סלקום בנושא השיווקי, באותם התחומים המעניינים אותנו גם היום. אנחנו נתמקד בשיווק מודמים סלולריים המותאמים לגלישה בטוחה ובשיווק מוצרים הפועלים בסביבת הרשת".

 

גם את הספקנים מבקש הקר להרגיע, ומדגיש כי ההגנה אותה יספק השירות החדש מקבילה באיכותה ובטיבה להגנה אותה מספקת החברה גם היום לגולשים הקווים, "מדובר באותן רמות הגנה בדיוק כמו באינטרנט הקווי, אשר בשיטת השיווק של סלקום מכונות 'המסלול הירוק', ואשר נותנות מענה לדרישה הגדולה לשירות אותו אנו מספקים גם ברמת הגלישה הסלולרית". להקר חשוב מאוד להדגיש, כי על אף העובדה שאינטרנט רימון החל כמיזם אשר שווק בעיקרו בקרב בני הציבור הדתי לאומי, הרי שכיום מדובר במוצר אשר בא לתת מענה לקשת רחבה של לקוחות פוטנציאליים, בני כל המגזרים, החל מתכנית 'אתרוג' לציבור החרדי ועד לרמות הסינון השונות המתאימות לציבור הדתי לגווניו והציבור החילוני, אשר גם הוא הופך לצרכן משמעותי ביותר של שירותי גלישה בטוחה.