בשבע 385: לעצור את הסחף בירושלים

כדי להתמודד עם הלחצים להפסקת הבנייה בירושלים כדאי להיעזר ברעיונות מתורת המשחקים.

דוידי בן ציון , ג' בניסן תש"ע

ד"ר שמריהו לוין, מראשי הציונות ומי שעל שמו קרוי כפר שמריהו, טבע לפני יותר ממאה שנה את האימרה ש"קל יותר להוציא את ישראל מהגלות מלהוציא את הגלות מישראל". תפוח האדמה הלוהט ביותר כעת הוא חלקה המזרחי של בירת ישראל ויחסנו אנו לסוגיות הבוערות גורר אחריו את יחס העולם כולו.

 

בהתאם לסמכות המופקדת בידיו, העביר בשבוע שעבר משרד הפנים תוכנית בנייה לוועדת התכנון המחוזית בירושלים לפיה ייבנו 1600 יח"ד בשכונת רמת שלמה בעיר. כבר בשנת 2000 קבעה תוכנית המתאר של ירושלים שיש לבנות דירות נוספות בשכונה, על מנת לתת מענה למצוקת הדיור בירושלים,.לכאורה, סעיף פשוט ושולי הנמצא לפי 'חוק התכנון והבנייה' בסמכותה הטבעית של הוועדה המחוזית, אך מסתבר שלדידם של ידידינו האמריקנים הסמכות לאישור תוכניות הבנייה בעיר הבירה של ישראל צריכה לעבור לידי הממשל בוושינגטון. סערה רבתי פרצה בשל החלטת הבנייה עד כדי נזיפה חמורה בראש הממשלה, כפי שמסר דובר מחלקת המדינה של ארה"ב, כי "קלינטון נזפה בנתניהו ואמרה כי ההודעה על הבנייה פגעה ביחסים בין המדינות". במקביל, זומן שגריר ישראל בוושינגטון מייקל אורן לשיחה קשה עם סגן שר החוץ האמריקני, ג'יימס סטיינברג.

בתגובה לדברים אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית כי "היתה פה תקרית מצערת שנעשתה בתום לב, היא היתה פוגענית ובוודאי שלא היתה צריכה להתרחש".

 

מי שהופתע מהתנהגותם הבוטה של אנשי הממשל האמריקני אינו אלא תמים. שכן רק לפני חודשים ספורים, הזדעזעו בארה"ב מחוצפת ממשלת ישראל ששכחה לבקש את אישורם לבנייה נוספת בשכונת גילה שבדרום ירושלים. דובר הבית הלבן, רוברט גיבס, אמר אז "אנו נחרדים מהחלטתה של ועדת התכנון המחוזית לעשות צעד נוסף בתהליך ההתרחבות של גילה בירושלים".

 

לפני יותר מ-300 שנה הגיעה לירושלים קבוצה מפולין בהנהגת רבי יהודה החסיד. העולים החלו בעבודות להקמת בית כנסת. 20 שנה אח"כ נשרף בית הכנסת עד היסוד ע"י השכנים המוסלמים. ב -1857 החלה בנייתו של בית הכנסת פעם נוספת, בחסות  משה מונטיפיורי, במלחמת העצמאות פוצץ בית הכנסת בידי הלגיון הירדני. השבוע נחנך בית הכנסת בפעם השלישית בטקס רב משתתפים.

ערביי ירושלים כצפוי מתלהמים ומכינים מהומות על רקע חנוכת בית הכנסת וגורמים לשר הביטחון להאריך את הסגר על יהודה ושומרון ולמפקד מחוז ירושלים להגביר את הכוננות במזרח ירושלים בימים הקרובים.

 

תגובת ישראל, הן ללחץ המופעל בעניין המשך הבנייה בעיר והן לקריאות בעולם המוסלמי לאלימות בירושלים, צריכה להיות לפי עיקרי תורת המשחקים, שניצניה הופיעו במאמר של ארנסט צרמלו שפורסם בשנת 1913, ושעליה קיבל פרופ' ישראל אומן את פרס נובל.

על פי תפישה זו, בעימות מדיני יש לנהוג כבמשא ומתן כלכלי בו המשחק הוא א-סימטרי. כלומר, כאשר היריב מתנהג בצורה לא הגיונית, אסור ליריב הרציונאלי והשקול לוותר על המוסר וההיגיון הבריא, רק בשביל לצאת עם רווח כל שהוא, שכן מכאן ולהבא יידע כל יריב עתידי שהרציונאלי הוא טרף קל וניתן לכופף בקלות את עמדותיו.

ישום עקרון זה במדיניות ישראל משמעותו אמירה חד משמעית הן לידידינו במערב והן לעולם המוסלמי שירושלים כולה מגילה ועד רמת שלמה והעיר העתיקה בתווך, היא בירת ישראל והסמכות כולה לפיתוחה נתונה אך ורק בידי ממשלת ישראל.

 

כמו בסיפור העממי על הילד ההולנדי ששם את אצבעו בסכר והציל את העיירה כולה, כך כעת באפשרות ממשלת ישראל לעצור את הסחף הבינלאומי.

כאשר תפסיק מדיניות החוץ של ישראל להתגונן השכם הערב ולהתנצל בפני גורמי חוץ, ויהיו נכבדים כל שיהיו, או אז יבינו אף הם שמדינת ישראל אינה המדינה ה-51 של ארצות הברית, וכי ימי המנדט חלפו זה מכבר, ובישראל קמה מדינה אשר מקבלת את החלטותיה באופן עצמאי לחלוטין.