בשבע 385: על סדר היום-"נבחן הצגת תכנית מדינית אלטרנטיבית"

עדי מינץ, יו"ר מליאת מועצת יש"ע

רוני ארזי , ג' בניסן תש"ע

מליאת מועצת יש"ע החליטה בשבוע שעבר (ה') על רענון המבנה הניהולי של המועצה, כדי לחזק את הקשר שבין ההנהלה לבין חברי המליאה. בחודשים האחרונים עמלו חברי ועדה מיוחדת בראשות הרב אהרן אייזנטל, רבה של חיספין וחבר המליאה, על ניסוח התקנון הכולל, בין היתר, תפקיד חדש – יו"ר המליאה. בישיבת המליאה נבחר לתפקיד עדי מינץ (56), מנכ"ל המועצה לשעבר, שיכהן מצד אחד כחבר במזכירות החדשה והמצומצמת, יחד עם הרב עזריאל אריאל ועם אחד מ-24 ראשי הרשויות ביו"ש שייבחר בהמשך, ומצד שני כחבר ההנהלה בהרכבה החדש. הנהלה זו תכלול 17 חברים, בהם מינץ עצמו, יו"ר המועצה דני דיין, מזכ"ל אמנה זאב (זמביש) חבר וכן שבעת נציגי המליאה: הרב אליקים לבנון, שרה אליאש, יגאל כהן אורגד, משה פלד, אורי אליצור ונציגי הצעירים - שלמה שדה ועידית לוינגר, ובנוסף להם עוד 7 ראשי רשויות שייבחרו גם הם בקרוב. כמו כן, יתמנה מקרב ראשי המועצות סגן ליו"ר מועצת יש"ע.

 

איך התגלגל המהלך החדש ומהי בעצם מטרתו?

 

"היתה תחושה שהמליאה אינה שותפה אמיתית לנעשה במועצה ולכן היתה דרישה לבנות את המערך מחדש. ואכן – לצד ההנהלה החדשה, שתתכנס פעם בשבועיים, תתכנס גם המזכירות באופן די קבוע ותדאג ליישם מצד אחד את החלטות ההנהלה באמצעות המליאה, ומצד שני תעביר את הערות חברי המליאה אל ישיבות ההנהלה. בנוסף יוקמו ועדות בהשתתפות חברי המליאה כדי לשפר את הרגשת השותפות למהלך".

 

מהי הגדרת התפקיד של יו"ר המליאה? אלו סמכויות של ממש אתה מחזיק בידיך?

 

"הסמכות העיקרית היא סמכות מוסרית. בעיקרון, אני יכול לכנס את המליאה כשעומדות על הפרק שאלות ציבוריות חשובות. כמו כן, ישנה סמכות לבחור יחד עם יו"ר מועצת יש"ע וסגנו את חברי הוועדות השונות וכן לדאוג שהוועדות האלה אכן מתפקדות ומשפיעות על הפעילות השוטפת של מועצת יש"ע".

 

רבים בציבור כבר התייאשו ממועצת יש"ע ולא מאמינים שמשהו מהותי ישתנה. מה יש לך לומר להם?

"זו באמת השאלה המרכזית - איך העסק הזה יתפקד. אחרי פסח נצטרך לשנס מותניים ולעסוק בנושא המרכזי שלשמו התכנסנו - להחליט החלטות. אחת השאלות הרציניות ביותר, למשל, היא האם אנחנו מנסים להציג תוכנית מדינית אלטרנטיבית, ואם כן - מהי. שאלות נוספת - איך אנחנו מגיעים לציבור הרחב, איך פונים לציבור החרדי או לציבור הרוסי, איך מסבירים בחו"ל ואיך פונים לתקשורת - כל השאלות האלה הן שאלות יסוד, שצריך לדון בהן ולתת תשובות. יש אפשרות לכל אחד מחברי המליאה להתבטא ואני מקווה מאוד שהמהלך הזה באמת יוביל לאיחוד השורות ואיחוי קרעים בחברה שלנו".

 

ההתיישבות ביש"ע עומדת בפני אחד ממבחניה הגורליים, בעקבות ההקפאה והפתיחה הצפויה במו"מ עם הפלשתינים. כיצד תפעלו במידה וההקפאה תימשך מעבר ל-10 החודשים כמובטח?

 

"צריך כבר היום לדאוג שלא תימשך ההקפאה מעבר ל-10 החודשים האלה ולהיערך במקביל לאופן הפעולה הנדרש, אם חלילה כך יקרה. אני רוצה להזכיר בנקודה זו שמועצת יש"ע היא שותפה בכירה בשדולת א"י בכנסת, שהוכיחה ששיתוף פעולה הוא שמביא תוצאות, כמו בפרשת אתרי המורשת. אני חושב שהרוח הזו צריכה לשרות גם בפעילות שלנו במליאה ושלנו בכלל כציבור, כי המאבקים הפנימיים בתוכנו מכלים את האנרגיה הפנימית שלנו. במקום לעבוד על הנושאים החשובים לכולנו, אנחנו מכלים את זמננו בוויכוחים פנימיים על שטויות וזוטות, בשעה שכולנו צריכים להתגייס".

 

איני יודע למה אתה מכוון במילה 'שטויות', אבל האמת היא שישנם לא מעט אנשים שמצפים ממועצת יש"ע להיות תקיפה הרבה יותר במאבק על א"י.

 

"בשבת האחרונה הבאתי את נכדי בבריתו של אברהם אבינו במערת המכפלה. לא הרגשתי גרם אחד של איזושהי זרות בחברון או חשש שכביכול יש הבדל ביני לבין נועם ארנון או אורית סטרוק, חבריי הטובים, בנושא של אהבת א"י. יש בהחלט הבדלים בגישות של איך מדברים ושל טקטיקה. כך למשל בנושא סירוב פקודה היה ויכוח מאוד קשה לפני ההתנתקות, והיום ברור לכולם שזה יכול לקרות וברור לכולם שצריכים לעשות הכל כבר עכשיו כדי למנוע את זה. אם חלילה נגיע למצב שבו ניאלץ להשתמש בכל מיני כלי נשק כמו סירוב פקודה, אז יצרנו היום את הכלי שבו נצטרך לשבת ולדון – המליאה - שהיא באמת גוף רחב שחברים בו כולם, מכל הגוונים".

 

אבל יש מי שאינם שותפים במליאה - נשים בירוק למשל.

 

"איני מתעלם מהם. בעבר, כשהייתי מנכ"ל מועצת יש"ע, עשיתי מאמץ לשתף פעולה איתם וגם עם שנית גמלא לא תיפול. אני מאוד מכבד אותם ואני חושב שצריך לעשות מאמץ עליון להביא אותם פנימה ולשתף אותם. לא ארפה מזה ובהחלט אעשה מאמץ כמידת האפשר כדי שקולם יישמע בצורה מכובדת".

 

אתה רואה מצב שבו המליאה תצביע ברוב קולות שיש להיאבק באופן נחוש ופיזי נגד פינוי יישובים?

"אני רואה מצב שהנושא הזה עולה לדיון, ויישמעו בו עמדות שונות ויכול להיות שאם יהיה ויכוח חד יותר מדי, נגיע למסקנה שלמען שלמות הציבור לא כדאי להכריע בו. יכול להיות מצב שאלה ייאבקו בצורה אחת ואחרים בצורה שונה ונמשיך לטפל בנושא המרכזי שלנו שהוא בניית ארץ ישראל".