בשבע 385: להצהיר שירושלים אין עומדת למו"מ.

כיצד על ישראל להתמודד עם הדרישה האמריקנית לעצור את הבנייה בשכונת רמת שלמה?

יוסי בן-אהרון- שעבר מנכ"ל משרד רה"מ. , ג' בניסן תש"ע

שנים שיש מסורת של הידברות בינינו לבין ארה"ב בעניין ירושלים. בכל השנים האמריקנים לא עשו עניין מכך שישראל הודיעה לארה"ב כי ירושלים המאוחדת היא בירת ישראל, ושישראל אינה מוכנה להתייחס לתביעות כל שהן להגביל את פעילותה בשטח הבירה.

האמריקנים מצדם אמרו רק בתשובה לשאלות או כשהנושא עלה באו"ם או בפורום שדן בנושא, כי נושא ירושלים חייב להיות בין הנושאים שיידונו במשא ומתן עם הרשות הפלשתינית, וכן שארה"ב אינה מכירה בסיפוח מזרח ירושלים. כלומר בפועל יש כאן הסכמה שבשתיקה, ושני הצדדים לא העלו את הנושא לרמת עימות ביניהם.

מה שקרה בשנה האחרונה, ובעיקר בשבועות האחרונים, הוא ביטוי רצונו של ממשל אובמה לקדם כמה שיותר מהר את מימוש הרעיון שתי מדינות לשני עמים. נושא ירושלים הוא בעיני האמריקנים, וכמובן בעיני הערבים והפלשתינים, המכשול לקידום התכנית הזאת.

לדעתי, ראש הממשלה נתניהו טעה כאשר נכנע לדרישה האמריקנית והסכים לעיקרון של שתי מדינות, כי בתוקף המעשה הזה הוא פתח במו ידיו את הדיון בעתיד ירושלים.

כעת, משחזרנו כמה צעדים אחורה, אין מנוס אלא שממשלת ישראל, על אף הביקורת והמתח שהתעורר מול ארה"ב, האו"ם והאירופים, תחזור ותצהיר קבל עם ועדה שירושלים אינה נושא למשא ומתן, ושירושלים המאוחדת היא בירת ישראל. ואם מדינת ישראל לא תעשה כן, בסופו של דבר היא תעמוד בפני דרישה לחזור לקווי 67', גם בירושלים.