בשבע 385: עדיף להגיע להבנות חשאיות.

כיצד על ישראל להתמודד עם הדרישה האמריקנית לעצור את הבנייה בשכונת רמת שלמה?

פרופ' איתן גלבוע- אוניברסיטת בר אילן. , ג' בניסן תש"ע

לנתניהו יש שלוש חלופות אפשרויות:

הראשונה – ישראל דוחה מכול וכול את הגישה האמריקנית, בטענה שמעולם לא קיבלה על עצמה את הדרישה להקפיא את כל השטחים, וירושלים הוצאה רשמית מהמסגרת הזו.

גישה זו תעמיק את המשבר בין ישראל לארה"ב. ישראל תטען שהממשל האמריקני דורש דרישות רק ממנה באורח חד-צדדי, ושהוא מתמקד בסוגיה שאינה קריטית לניהול משא ומתן. הרי ראינו את הפלשתינים מנהלים משא מתן עם כמה ממשלות ישראל בלי להקפיא את ההתנחלויות.

החלופה השנייה – לנסות ולהגיע לתיאום חשאי עם ארה"ב, ולפיו הבסיס יהיה שבתקופת המשא מתן עם הפלשתינים אכן תימנע ישראל לבנות בירושלים ולא תאשר תכניות חדשות לבנייה. הממשל האמריקני יעביר את המסר הזה לפלשתינים ולמדינות ערב.

לפי התסריט הזה, נתניהו לא יכריז בפומבי על הקפאת הבנייה בירושלים כי הדבר יפרק את ממשלתו. במצב כזה האמריקנים עשויים לקבל את ההסכם החשאי כבסיס לאמון בין הצדדים, או שהם עדיין יכולים לדרוש מנתניהו התחייבות פומבית, ואם יעשו זאת – המשמעות היא שהם רוצים להפיל אותו.

החלופה השלישית – שנתניהו ימשיך במה שהוא עושה כעת. שימשיך להתנצל ולהסביר, ולדחות מכול וכול את הטענה המופרכת שההודעה על היתרי הבנייה היתה מתוכננת ונועדה להכשיל את המשא ומתן עם הפלשתינים.

אני משער שנתניהו לא יקבל את שתי החלופות הראשונות אלא את השלישית, בתקווה שדעת הקהל בארה"ב והקונגרס יהיו לטובתו. במצב כזה נתניהו מתעלם מהדרישה האמריקנית להקפאה והוא רק מתנצל על העיתוי ומסביר שלישראל לא הייתה כל כוונה לפגוע.

לדעתי, החלופה השנייה שצינתי –  לקבל את הדרישה האמריקאית בחשאי – היא היעילה ביותר, אם כי אני חושב שבשלב הראשון הנטייה של נתניהו תהיה ללכת לחלופה השלישית, כי הוא יחשוש שהעניין יודלף ובכך הוא יסתכן בהפלת ממשלתו.