בשבע 385: קיצוני שמאלי

חני לוז , ג' בניסן תש"ע

אחת הלקויות של השיח הציבורי בישראל היא נוהג התיוג: קראת למישהו 'כהניסט', 'קיצוני', 'גזען', 'סהרורי', ובכך סתמת את חובתך לדון בעמדתו. ערוץ 1, כערוץ ציבורי או ממלכתי, לא אמור לקדם השקפה מסוימת, והוא מחויב על פי חוק להשמיע את הדעות וההשקפות השונות הרווחות בציבור.

ביום ראשון שודרה בחדשות המקומיות של 'הוט', המשודרות בשיתוף ערוץ 1, כתבה על סהר ורדי אשר כונתה "פעילת שמאל" לא פחות מ-8 פעמים. הכינוי 'קיצוני' מתייחס רק לימין (כמובן), והוא הושמע ארבע פעמים. המגיש, אבי פירסט, פתח כך את הכתבה: "הימין הקיצוני, כשמו כן הוא - קיצוני".

הכתבה לקתה בכך שהיא התמקדה במתן במה אוהדת לוורדי, 'אנרכיסטית' מיוזמי 'מכתב השמיניסטים'. היא וחבורתה קוראים לסרב להתגייס, תוך הכפשת שמם של צה"ל ומפקדיו. לפני כמה חודשים הם השתתפו במסע אנטי ישראלי בדרום-אפריקה, כמלשינים לכל דבר: הכפשת המדינה, צה"ל והמתנחלים ועידוד חרם מסחרי-כלכלי ואקדמי על ישראל.

בכתבה הוצגה ורדי כקורבן של גרפיטי ('עוכרת ישראל') ושל פרסום פרטיה באתר הנקרא 'הימין האמיתי'. הוצג טוקבק האומר שבמדינה מתוקנת היא היתה מוצאת להורג. מעשיה של ורדי לא פורטו, והיא קיבלה הילה של גיבורת תרבות: "הם המנהיגים החדשים של השמאל הירושלמי", אמר נציג מרצ בעיריית ירושלים. לאורך הכתבה שעסקה בפעילת השמאל, לא נשמע ולו דובר אחד שאינו מהשמאל הקיצוני.

הכתב, אורי ארליך, אומר בתגובה כי הוא פנה לאיתמר בן גביר והלה לא רצה להגיב. בדיעבד הוא מסכים שראוי היה לומר שמרואיינים מהימין סרבו להשתתף בכתבה. בעניין הקיצוניות אומר ארליך כי התיוג 'קיצוני' נאמר על ידו פעם אחת, רק על האתר. "קיצוני - זה מחוץ לגבולות לגיטימיים. סהרורים. אין לי בעיה להגיד על האתר שהוא קיצוני - כשהאתר קורא להרוג אנשים".  ומה לגבי ורדי, שאלתי, האם היא לא קיצונית? "הפעילות שלה לא עושה שום דבר שפועל בצורה אקטיבית לפגיעה. היא בתוך תחום של מחאה פוליטית לגיטימית. אני לא רואה בה משהו סהרורי. אולי הייתי מכנה אותה רדיקלית".