בשבע 385: דמו תרבות- הרב מנחם ולדמן

הרב מנחם ולדמן, בעקבות 'הגדת אתיופיה' בשילוב מורשת יהודי אתיופיה וסיפור יציאת אתיופיה
בהוצאת קורן.

עפרה לקס , ג' בניסן תש"ע

בליל הסדר של משפחת ולדמן מוסיפים היושבים גם תפילות לגאולה ממורשת יהודי אתיופיה. ההגדה החדשה שמוציא עכשיו הרב מנחם ולדמן, תאפשר לכל עם ישראל לתפוס את המנהג. הרב ולדמן פועל שנים רבות עם יהודי אתיופיה, בגלות ובארץ. הוא נחשף לעדה לפני 28 שנה, בעת שכיהן כרבה של 'ניר עציון' וקבוצת עולים הגיעה למרכז קליטה בעתלית הסמוכה. מאז הוא פועל עם ולמען בני העדה, הוא כיהן בוועדה של הרבנות הראשית בתחום, חיבר חמישה ספרים ועשרות מאמרים בנושא. היום הוא מוציא הגדה של פסח המשלבת, לצד הנוסח המסורתי, מוטיבים מעולמה של 'ביתא ישראל'.

 

מה הביא אותך לכתוב את ההגדה?  

"עד כה כתבתי ספרים על יהודי אתיופיה ורציתי להביא פעם אחת את אוצר המורשת של העדה אל שולחן הסדר ואל ארון הספרים היהודי. היהדות הזאת מגיעה ממורשת בלתי כתובה, או כתובה בשפת הגעז הבלתי מדוברת. בגלות המורשת החייתה אותם, אבל כאן בארץ היא מתפרקת בבת אחת מול החברה הישראלית. קשה להם להראות אותה מול עצמם וגם מול החברה".

 

למה דווקא פסח?

"ליל סדר הוא ערב שכל עם ישראל חוגג. ליהודי אתיופיה היה סדר משלהם ואני רציתי למצוא דרך לחבר אותם אלינו במשהו שייתן להם המשכיות, גם כלפי הדורות הבאים שלהם, וגם ייתן לנו להתחבר למורשת שלהם. יציאת אתיופיה היא הדבר הכי קרוב בדור שלנו ליציאת מצרים".

 

ממה מורכת ההגדה?

"בהגדה שלושה זרמים. הראשון הוא הנוסח המקובל והמסורתי של הגדת הפסח. השני מורכב ממקורות של יהדות אתיופיה, מתורגמים לעברית, שמקבילים ככל האפשר לטקסטים שלנו - למשל תפילת הקרבן שליוותה את הקרבת קורבן הפסח. השלישי הוא טקסטים מיציאת אתיופיה, הסיפור ההיסטורי, ההישרדות שם בשנות הגלות, ההתחברות לעם ישראל ב-150 השנה האחרונות ועד סיפורי העלייה".

 

בהגדה יש גם תמונות ומסמכים ייחודיים רבים. מנין הם?

"הצילומים והמסמכים נאספו על ידי במשך עשרות שנים מארכיונים ברחבי העולם היהודי וגם באתיופיה. יש בידי אלפי תצלומים, חלק גדול צילמתי בעצמי בביקוריי הרבים באתיופיה".

 

מי בעצם קהל היעד של ההגדה?

"אני מייעד אותה בעיקר לציבור הישראלי כדי שיהיה לנו יותר כבוד למורשת שלהם ונתחבר אליה. אצלנו בבית מוסיפים על הסדר המסורתי גם תפילות של יהודי אתיופיה, שצירפנו אותן ללחנים מוכרים, וזה דבר מאוד פשוט שקל להתחבר אליו. חובה עלינו לספר לא רק ביציאת מצרים שהיתה אלא גם בזו שמתרחשת בדורנו".

 

כבר קיבלת תגובות?

"היו בין אנשי העדה אנשים שהתרגשו עד דמעות לראות קרובים שלהם בתמונות, או לקרוא תפילות שהם מכירים, זקפנו את קומתם".

 

הרב ולדמן מקווה ומצפה שבעקבות ההגדה יקומו אנשים נוספים, אולי מבני העדה, שיכתבו את מורשתה בנוגע לשבת ולחגים, בתוך סידור או מחזור, על אף שהוא יודע שאין כמו הגדת הסדר לכתוב בה מנהגים ומורשת של העדה ולהנגישה לכלל העם.

ofralax@gmail.com

תיקון טעות: בשבוע שעבר נכתב במדור זה שאבי יקיר עבד יחד עם ג'ים הנסון. הנסון, למרבה הצער, נפטר לפני שנים רבות. יקיר עבד עם אחד ממשיכיו אריק ג'ייקובסון. עם הקוראים הסליחה.