בשבע 385: הפרחים לילדי ישראל

לא רק לאמריקנים יש להקות 'פרחי', גם לישראלים, ואלבומה החדש של 'פרחי ישראל' עומד בכבוד מול ההשוואה להפקות המלוטשות מחו"ל.

אמציה האיתן , ג' בניסן תש"ע

'נעשה ונצליח', להקת פרחי ישראל, א.ג.מ מוסיקה והפקות

הדיסק הזה ישב אצלי הרבה זמן עטוף בניילון וחיכה לגאולתו. משום מה היתה לי הרגשה פנימית עמוקה שאין למה לצפות. מעניין אם זה רק אצלי, או שזו תופעה נפוצה, שגורמת לכל מה שמגיע מאמריקה הרחוקה להיראות יותר מקצועי, עוד לפני שבכלל טעמנו ממנו. יש לי כמה הסברים אפשריים: ענקי הזמר החסידי מגיעים רובם ככולם מהגלות: בן דוד, פריד ושוואקי למשל. מאז 'פרחי צברים' ו'רננו חסידים' שכיכבו במצעדי הזמר החסידי של תקופת ילדותנו, אנחנו נפגשים בעיקר עם פרחי מיאמי ולהקות אחרות שהמבטא האמריקני שלהן בולט למרחוק. והסבר אפשרי נוסף קשור למנהג ישראלי ידוע – לחפף.

בסופו של דבר הגיע גם זמנו של האלבום הזה, והשבוע, בשעה טובה, חילצתי אותו מעטיפת הניילון, ובציפייה לא גדולה מדי, שמעתי את 'נעשה ונצליח' של להקת 'פרחי ישראל'. כבר בצלילים הראשונים הרגשתי שכנראה טעיתי, ובגדול. משיר לשיר התחזקה ההרגשה שמדובר באלבום מוצלח וחינני, ששווה התייחסות במלוא הכבוד הראוי.  

להקת פרחי ישראל מורכבת בעיקר מילדים תושבי גבעת שמואל, ומנוהלת ע"י שני יוצאי להקת הרבנות הראשית – מאיר גבאי וארנון גולדברג. המנצח, מאיר גבאי, שמגיע למרכז הארץ מהצפון הרחוק, לא מוכן לרדת מהרמה המקצועית אליה הוא רגיל, והתוצאה אכן ניכרת לאוזן.

אתם מכירים את השירים הבודדים שעליהם ניתן להכריז "רק בשבילם היה שווה כל הדיסק"? בשבילי, השיר הרביעי, 'לא ישא גוי', עונה על ההגדרה הזו. מדובר בביצוע מחודש של הלהיט ההיסטרי מתקופתו של החזן הצבאי הראשי אריה בראון ז"ל. אי אפשר לשכוח את קולו האדיר של בראון מרעים "מלחמה" ואת להקת רבנות שמלווה אותו, בשיר שכתב מונה רוזנבלום. השיר הפך לסמלו של החזן בראון ונצרב בתודעה של הציבור שלנו (לפחות אלה שלא נולדו ב-30 השנים האחרונות). פרחי ישראל מבצעים אותו עם החזן הצבאי הנוכחי שי אברמסון, לזכרו של אריה בראון, ששני מובילי הלהקה זכו לשיר איתו. הביצוע מדויק, מרגש ומאוד עוצמתי.

האלבום מכיל תמהיל מאוד מגוון של הציבור הדתי לאומי – שירים חסידיים ישנים וחדשים, שירים עבריים הקורצים אל המסורת, ומחרוזות שמחה קצביות. אחד השירים המעניינים הוא 'אייכה' של שולי רנד. המילים ממש לא מתאימות לילדים צעירים, אבל הביצוע פשוט מדהים. שני הסולנים, איתמר קמאי ואריאל קאפח, מצליחים לעמוד במשימה המורכבת הזו בצורה מעוררת התפעלות. מכיוון שקצרה היריעה מלפרט על כל השירים באלבום, אשאיר לכם את המלאכה, ואסתפק בהמלצה – בואו ונפרגן לילדי ישראל, שמתאמצים לעשות לנו שמח על הלב, ונברך אותם בשמו של האלבום – בעז"ה נעשה ונצליח.

seret@etrog.tv