בשבע 386: שרה שרה שיער שמח

נשות הקהילה הברסלברית 'גיירו' בהצלחה את המחזמר שיער והוסיפו לו מוסר השכל וגם קצת הומור עצמי.

עדי (דוד) אהרון , י' בניסן תש"ע

לא מזמן סחה לי חברה למודת דייטים בדיחה משעשעת. "הרב שלום ארוש הוציא ספר חדש בנושא שידוכים, שמעת עליו?" שאלה אותי. "לא" השבתי ושאלתי בסקרנות, "איך קוראים לו?". "בגן סאקר", צחקה.

למעטים שלא מעורים בברסלב, שוודאי לא הבינו את הבדיחה המשעשעת, אספר כי הרב ארוש, ראש קהילת 'חוט של חסד' הברסלברית, הוציא בשנים האחרונות לא מעט ספרים שהמשותף כמעט לכולם הוא שהם נושאים את המילה 'גן' בשמם: בגן השלום, בגן הגעגועים, בגן האמונה ועוד. בקהילתו קוראים להם בחיבה ובקיצור: הגנים.

ועל זה בדיוק מבוסס המחזמר 'היושבת בגנים', על אותם הגנים של רב הקהילה שהפכו רבי מכר ובו כל גן זכה למערכה נפרדת. זהו מחזמר שיזמו קהילת הנשים הברסלבריות של 'חוט של חסד', והופעת הבכורה שלו היתה לקראת פורים בז'ראר בכר. נשות הקהילה הן גם השחקניות במחזמר שלחני שיריו לקוחים מהמחזמר האלמותי 'שיער'. למי שתוהה מה לקהילת ברסלב ול'שיער', שכל קשר בינו לבין יהדות מקרי בהחלט, ובכלל, מה הקשר של נשות הקהילה הצנועות לתיאטרון, נזכיר כי מדובר בקהילה של חוזרים בתשובה ברובה, כך שיש שם לא מעט שחקניות, רקדניות וזמרות בדימוס. בתוספת העובדה כי הרב שלום ארוש מרבה לעודד את תלמידיו לממש את כשרונותיהם ולקדש אותם (ראו מקרה שולי רנד) – המחזמר שהעלו נשות הקהילה על הבמה הירושלמית היוקרתית, היה מהלך טבעי בהחלט.

חשבתי שיהיה מעניין ואולי גם קצת מצחיק, אך לא האמנתי עד כמה. ההפתעה הראשונה חיכתה לי כבר בכניסה לאולם, שהתמלא באחת, על 700 מקומותיו, ונשים רבות שביקשו להזמין כרטיסים, נאלצו להמתין לפעם הבאה.

נראה היה כי ההפקה לא חסכה במאומה. באולם, בתאורה, בסאונד, באסתטיקה, ומעל לכל, בכתיבת התסריט.  

במרכז העלילה מספר ברסלבריות חוזרות בתשובה שלוקחות חופשה של שלושה ימים מהבעל והילדים ונוסעות להפיץ את ספרי הרב, או בלשונן, "לגנן", בציונו של רבי שמעון בר יוחאי במירון. אליהן מצטרפת ג'נט, אמא של אחת הברסלבריות, שרה, שברחה מהבית לאחר ריב עם בעלה כדי להתאוורר אצל בתה. קבלו אותן, להלן 'הַמֶגָנֶנוֹת'.

במחזה אנחנו פוגשים את כל סוגי הברסלבריות, ונראה כי השחקניות בהחלט יודעות לצחוק גם על עצמן. הנה הן מול הנ-נחים, מול זו מחב"ד, מול המשפחה והחברה החילונית שחושבים שהן התחרפנו, ובעיקר מול עצמן ומול האמונה התמימה. הן מציגות גם את הקונפליקטים הפנימיים שמלווים חוזרת בתשובה ואת הניסיונות שהחיים מזמנים לפתחן.

למרות שבאיכות הקלטת השירים להן יש עוד במה להשתפר, עם הרבה חן וטמפרמנט הן מצליחות לסחוף את הקהל.

בסוף שלושה ימים של הפצה, הן הצליחו למכור את כל הספרים והדיסקים שהביאו, ואף להחזיר את ג'נט, שעברה שינוי מעניין, לבעלה, שגם עליו עברו ימים מיוחדים לא פחות.

אז אמנם הרב ארוש עדיין לא כתב את הספר 'בגן סאקר', אבל לא רחוק משם, המגננות שלו נותנות אחלה של הופעה.  

 

ההצגה הבאה תתקיים ב'היכל שלמה' ביום

רביעי, חול המועד פסח, בשעה 21:00.  טלפון לכרטיסים: 052-8900447 עדי.