בשבע 386: דמותרבות

'המדרגות', אילן דמרי והוד דיין, בעקבות צאת אלבום האוסף שלהם 'עץ'.

עפרה לקס , י' בניסן תש"ע

הוד דיין עשה את הדרך לתורה ולמצוות מבית שלא שמר בכלל. אילן דמרי עשה סיבוב רחב יותר: מבית שומר החוצה - ומשם חזרה פנימה. כשכל אחד מהם היה בתהליך של התקרבות ליהדות, הפגישו ביניהם חברים, ואחרי נגינה משותפת של מספר שנים, הם החלו לכתוב חומרים מקוריים והפכו ל'מדרגות'. היום הם חוגגים עשור לצאת אלבומם הראשון והיוולדו של דיסק אוסף בשם 'עץ'.

 

אילן, אלבום אוסף אחרי שלושה אלבומים?

"עמרי דולב מ'לב גרופ' מדיה עקב אחרינו מהאלבום הראשון וכשהחברה שלו התחילה להפיק מוסיקאים הוא נפגש איתנו והציע לנו לעשות אלבום אוסף, שיהיה סוג של תעודת זהות. המטרה היא לחשוף את המוסיקה שלנו לחתך רחב יותר של אוכלוסייה, כי הגיע מידע על זה שהמוסיקה שלנו יכולה להתיידד גם עם אנשים שלא שומרים תורה".

 

למה בעצם רציתם להיפתח לקהל נוסף?

"ראינו שהאלבומים שלנו עוברים מיד ליד ומגיעים גם לאנשים לא דתיים שאהבו אותם. במקביל, בשנתיים האחרונות יצאו אמנים שלא מוגדרים דתיים עם תכנים יהודיים, והרגשנו שזה זמן מתאים לעשות חתך של השירים שלנו שיצאו עד כה, ושני שירים חדשים. פתחנו דלת חדשה ואין לנו מושג איך יהיה מעתה".  

 

כשהוצאתם את האלבום הראשון שלכם, לפני 10 שנים- המוסיקה הזאת לא היתה מקובלת.

"נכון. כשסיימנו את ההקלטות והיה לנו מאסטר ביד, אהבנו את התוצאה ולא ידענו מה לעשות איתה. האמנו שדברים ימשיכו לקרות כי משהו בחוויה שלך אומר לך שאתה עושה את הדבר הנכון. למזלנו באותה תקופה היו הרבה תחנות דתיות פיראטיות שהשמיעו אותנו. הראשון שנתן לנו במה היה קובי סלע בערוץ 7 שממש פירגן לנו. בתחנות הכלליות היו השמעות נקודתיות".

 

היום כבר נהיה קצת צפוף בתחום ה'רוק היהודי'. מפריע לכם?

"ריבוי והתפשטות של מוסיקה יהודית הוא מאוד מבורך, כי אתה מבין את המקום שלך בתוך ים הדברים שיוצאים. אנחנו רואים שיש לנו קהל שנאמן למוסיקה שלנו ומצפה לצאת האלבומים. זה לא בא לרעתנו אלא לטובתנו".

 

השקתם את האלבום החדש לפני מספר שבועות בתיאטרון תמונע מול אנשים משני המגזרים. איך היו התגובות?

"היו תגובות מרגשות מכל סוגי האנשים, שממש חיבקו אותנו. הרבה אמרו לנו 'ואוו, איך לא שמענו את המוסיקה שלכם עד עכשיו?' וגם 'עברנו תהליך בהופעה'. זה משהו אמיתי, זה לא חלום, וצריך לתת לדברים לקרות".

 

אתה חושב שמעתה, עם התווספות הקהל הכללי תכתבו חומרים באופן שונה?

"לא. זו פחות או יותר אותה נקודת מוצא. השאיפה שלנו היא לנגוע בכתיבה במקומות יותר אישיים, אבל זה חלק מההתפתחות שלנו. אנחנו לא מנסים לרצות או להתחנף כי קהל אוהב שאתה מביא את הדבר האמיתי, וזה מה שעושה את העבודה".

ofralax@gmail.com