בשבע 386: שתיקה רועמת בוושינגטון

נתניהו חוזר לישראל לאחר פגישה קשה עם הנשיא אובאמה.

רוני ארזי , י' בניסן תש"ע

ביקורו המדיני של ראש הממשלה בוושינגטון הסתיים אתמול (ד') בלא הסכמה עם הממשל האמריקני, ואף ללא פרסום הצהרה משותפת. נתניהו ביקש לסיים את המשבר בין המדינות, שהתעורר על רקע האישור להרחבת שכונת רמת שלמה בירושלים, אך גם הפגישה שנערכה לנתניהו אתמול לפנות בוקר עם הנשיא אובאמה, לא הצליחה להביא להישגים.

יועציו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, רון דרמר ניר חפץ והשגריר בוושינגטון מייקל אורן ניסו לנהל מגעים קדחתניים מול יועציו של אובאמה, אך עד לסגירת הגיליון לא נמסר על תוצאות של ממש. בלשכת ראש הממשלה אמרו כי פגישתם של נתניהו ואובאמה התנהלה באווירה עניינית, אך העובדה כי הבית הלבן אסר על עיתונאים וצלמים לסקר את האירוע מעידה על מצב היחסים הבעייתי בין הצדדים.

נסיעתם לוושינגטון של נתניהו ושר הביטחון ברק שהתלווה אליו, תוכננה מראש ליממה אחת, במסגרת ועידת השדולה האמריקנית למען ישראל, אייפא"ק. בנאומו בוועידה ביום ב' אמר נתניהו כי "ירושלים אינה התנחלות, אלא בירתה של ישראל". יממה לפני כן הצהיר בישיבת הממשלה כי "בנייה בבירה כמוה כבנייה בתל-אביב". על דברים אלו אמר השבוע דובר מחלקת המדינה האמריקנית, פיליפ קראולי: "אנחנו לא מסכימים עם דבריו של נתניהו. נושא ירושלים יידון בהסדר הקבע".

האיחוד הלאומי סביב הר הבית

ובתוך כך, אתמול אחר הצהריים סיירו ארבעת חברי הכנסת של האיחוד הלאומי סביב הר הבית, במחאה על ביטול 'סיבוב השערים' בערב ר"ח ניסן, לפני כשבועיים, ובקריאה להמשך הבנייה בכל חלקי הבירה. המשטרה, שקיום הסיור לא תואם עימה מראש, ניסתה לחסום את כניסתם של הח"כים אל שביל השערים, אך הם ניצלו את חסינותם ונכנסו למקום בכל זאת. באיחוד הלאומי מציינים כי בניגוד לדברי המשטרה, שביקשה בעבר למנוע את הסיור בטענה כי קיומו "יביא לפגיעה קשה בשלום הציבור", לא נרשמו אתמול כל אירועים חריגים, "פרט להתנהלותה השערורייתית של המשטרה", כלשון הודעת המפלגה. ח"כ יעקב כץ אמר כי מטרת הסיור להדגיש כי ירושלים היא הבירה היהודית וכל יהודי רשאי להסתובב בה באופן חופשי. ח"כ אורי אריאל אמר כי "משטרת ישראל מתנהגת באופן פחדני וחסרת כל כבוד כלפי הרשות המחוקקת. אני מתעתד לפעול בנושא במסגרת מושב הקיץ, כדי שמקרים כאלו לא יישנו". הח"כים אומרים כי בכוונתם להתלונן על קצין המשטרה שליווה אותם, שלדבריהם התנהג אליהם בחוצפה.