בשבע 386: חייל שסירב להשתתף בתרגיל לפינוי יישובים הודח.

חגית רוטנברג , י' בניסן תש"ע

צה"ל הדיח מתפקידי לחימה את טוראי יעקב גורפינקל, בן 20 מביתר עילית, לאחר שסירב ליטול חלק בתרגיל הדמיה של פינוי מתיישבים מבתיהם. הפרשה נחשפה לראשונה ע"י כתב הערוץ הראשון, אורי רווח.

מסתבר כי גורפינקל לא הסתיר את עברו מצה"ל, וכבר בעת גיוסו סיפר למפקדיו בגאווה על תיק שנפתח לו במשטרה במהלך חסימת כבישים נגד תכנית ההתנתקות וכן על מעצרו במהלך פינוי שכונת השוק בחברון. על אף זאת, גויס ליחידה קרבית בחיל התותחנים.

מבחנו של החייל חובש הכיפה היה כאמור בעת תרגיל לפינוי מתנחלים במסגרת שיעור על מילוי פקודות. גורפינקל לא רצה להיות חלק מהמשחק: "המפקד קרא לי ואמר: טוב, אתה חייל ואתה צריך עכשיו לפנות אותו מהבית", שחזר גורפינקל את השתלשלות האירועים, "אמרתי לו: תשמע, זה לא נראה לי, אני מסרב פקודה. אני לא יכול לפנות אדם מהבית, מצפונית". טוראי גורפינקל עמד על דעתו גם כשמפקדיו ביקשו ממנו שיחזור בו לפני מסע הכומתה. משסירב, הוחלט להדיחו מהיחידה הלוחמת. "אמרתי מה שאמרתי, והיו עוד כמה חיילים שהצטרפו ואמרו שיסרבו פקודה, ומכולם בחרו להוציא דווקא אותי בתור לוחם".

הוריו של גורפינקל מעניקים לו גיבוי מלא: "אדם שמסוגל לעשות מעשה נגד מצפונו הוא אדם שאין לו צלם אנוש", אומר האב, אלכסנדר. "הבן שלי בא לצבא ההגנה לישראל להגן, הוא לא בא לפנות, להרביץ. אין שום זכות לחייב את הבן שלי לעשות כאלה דברים", הוסיפה האם. גורפינקל הגיש קובלנה לנציב קבילות החיילים בצה"ל בה טען כי מדובר ברדיפה פוליטית. לדבריו, הסיבה להדחתו כפי שנוסחה ע"י מפקדו, היא "כי אני לא מוכן להבטיח שאשתתף בפינוי יישובים יהודיים". "זאת מכה קשה. אתה רואה צבא של עם ישראל, ובשורה תחתונה מי שטיפה שומר תורה נענש", מסכם גורפינקל באכזבה.