בשבע 386: הרבנות הראשית מפרסמת מדרג כשרות לירקות עלים לקראת הפסח.

יואל יעקובי , י' בניסן תש"ע

הרבנות הראשית לישראל יוצאת, ערב חג הפסח, בפרסום ראשון מסוגו המדרג את איכות החברות העוסקות בגידול ירקות עלים ללא תולעים. הרב שמואל אליהו, המכהן כיו"ר ועדת ירקות עלים ברבנות הראשית, ערך בעבר בדיקות לירקות עלים במימון פרטי, אך הפעם, לראשונה, נעשו הבדיקות במימון הרבנות הראשית, ובשיתוף גורמים בכירים במערך הכשרות הארצי של הרבנות.

מכל חברה שנבדקה נקנו 10 יחידות של חסה ו-10 יחידות של סלרי, ירקות מבוקשים במיוחד בערב הפסח,  שנמסרו למכונים השונים לבדיקת תולעים. "הבדיקות העלו שאת התוצרת של כמעט כל החברות חובה מעיקר הדין להשרות במי סבון ולשטוף", אומר הרב אליהו, כאשר לגבי שבע מהחברות גם פעולה זו לא מספיקה, ומלבד ההשריה יש לבדוק כל עלה בנפרד מול השמש, בשל חשש לחדירת חרקים לתוך העלה.

מלבד בדיקות הנקיות מחרקים, נשלחו הירקות לבדיקת שאריות חומרי הדברה במעבדות 'בקטוכם' שהעלו כי בחברה אחת, 'יבולי נגב', נמצאה חריגה מסוכנת מהתקן - פי 35 מהמותר, מה שהביא לשלילת ההכשר של החברה, כשלראשונה בתולדות הרבנות – הסיבה היא בריאותית ולא כשרותית, בבחינת 'חמירא סכנתא מאיסורא' (=חמורה סכנה מאיסור).

בעבר נשקלה הקמת מעבדה עצמאית של הרבנות שתעסוק בבדיקת התוצרת שאמורה להיות נקייה מחרקים, אולם כעת נבחנת מחדש שאלה זו על ידי ראשי מערך הכשרות, ויתכן שהמתכונת הנוכחית של בדיקה אנונימית דרך המעבדות הקיימות תימשך גם בעתיד, במימון הרבנות.

מהרבנות הראשית נמסר כי בסיווג הגבוה, עומדות החברות: ברכת קטיף, חסלט (עלי קטיף), משק כהן מן ועלי הבשור. ירקות מחברות אלה, כאמור, אין חובה אך ראוי להשרות במים וסבון, אלא אם כן ישנן הנחיות אחרות על השקית.

בסיווג נמוך יותר נמצאות החברות: גלאט עלים, יבולי הנגב (שנפסלה מסיבות בריאותיות), ירוק מהכפר, ירוק מן הטבע, מיטב הארץ, מרינה גלאט, עלי בודק, עלים ירוקים, עלים נקיים, קטיף בגולן, קטיף הארץ הטובה. את תוצרת החברות הללו חובה להשרות במים וסבון לפני השימוש. בסיווג השלישי והגרוע מכולם נמצאות החברות: ברכת דוד, י. יבולי קטיף, יבולי לכיש, יק"מ, מ.ש. קטיף, עלי השרון, תנובות הארץ. את התוצרת של החברות הללו יש גם להשרות במים וסבון וגם לבדוק עלה עלה כנגד השמש לאיתור חרקים שחדרו לעלים.

מחברת 'יבולי הנגב' נמסר בתגובה כי ייתכן שאירעו מספר תקלות בכמה מוצרים וכי לאחר בדיקת הירקות, אם יימצאו חומרים לא טובים, יושמד המוצר".