בשבע 386: על סדר היום-הסכמה בעניין העתקת הקברים או דיון מחודש.

הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ
שר המדע והטכנולוגיה, יו"ר 'הבית היהודי'

רוני ארזי , י' בניסן תש"ע

יחסיה המיטלטלים של ישראל עם ארצות הברית תפסו גם השבוע את הכותרות ואת סדר יומה של הממשלה והעומד בראשה, אך לא רק הם. הוויכוח ההלכתי והציבורי הסוער סביב זהות הקברים המצויים בשטח בית החולים 'ברזילי' באשקלון, ובעניין הצורך המיידי להקים חדר מיון ממוגן למטופלי בית-החולים, עמד גם הוא במרכז ישיבת הממשלה השבועית, ביום ראשון האחרון (ר' ידיעה נפרדת). השר דניאל הרשקוביץ אומר בראיון ל'בשבע' כי ידרוש להעלות את הנושא לדיון מחודש, גם אם לא תושג הסכמה בתוך חודש.

בישיבת הממשלה תמכת בהצעת הפשרה של השר בגין - דחייה בת חודש ימים. מהי עמדתך העקרונית בנושא, בהיותך איש מדע, הלכה ומדינה?

"ההלכה מאפשרת העתקת קברים גם אם מדובר בקברים יהודיים. זו גמרא מפורשת במסכת סנהדרין שאומרת שאפילו לשם נוי מותר הדבר. לכן מלכתחילה היה ברור לי שאתנגד להצעת סגן השר ליצמן להעתיק את מיקום חדר המיון, ואני גם מצר על כך שהרבנות הראשית שינתה את דעתה בנושא. בבסיס הצעתו של השר בגין עומד הרעיון שאפשר לפתור את הדברים בהסכמה ואני מאוד בעד. נראה לי שיש סיכוי רב שיסתבר שאין במקום קברים יהודיים וגם אם יתברר שיש, הרי ישנם פתרונות הלכתיים".

ארגון 'אתרא קדישא', העוסק בשימור קברי יהודים ברחבי העולם, טוען שכמה פתרונות הלכתיים, אפילו הנדסיים, שהוא הציע נדחו על הסף.

"אני לא מכיר את העצות הספציפיות שלהם בנושא הזה, לא עקבתי אחרי הפעילות שלהם. אבל אני יודע שהיו מקרים בנושאים שונים בעבר שדווקא לא התרשמתי שהם מצטיינים בגמישות, אלא יותר ב'ייקוב הדין את ההר'".

להערכתך, הממשלה תחזור בה מההחלטה להעתיק את מיקומו של חדר המיון הממוגן?

"בהחלט. ראשית, יש סיכוי טוב שהממשלה תחזור בה בהסכמה כללית מצד כל חבריה. בכל מקרה, גם אם לא תושג הסכמה, אני עצמי מתכוון להעלות את הנושא הזה לדיון מחודש בישיבת הממשלה הראשונה לאחר תום החודש שניתן לצדדים להגיע להסכמות".

ובעניין המדיני – ראש הממשלה נועד אתמול בוושינגטון עם הנשיא אובאמה. אתה יודע על הבטחות שניתנו שם?

"לא ידוע לי על ויתורים שהוא מציע. בכל מקרה, סיעת הבית היהודי קיבלה הבהרה ברורה שלא תהיה הקפאה של הבניה במזרח ירושלים. אנחנו מאוד מעריכים את מערכת היחסים המיוחדת שיש בין ישראל לבין ידידתה הגדולה. יחד עם זאת, האחריות לנווט את מדינת ישראל נתונה בידי ממשלת ישראל ולא בידי ארה"ב. אנחנו לא עוד כוכב בדגל האמריקני ולכן עם כל הכבוד וההערכה, אנחנו צריכים להעדיף את מה שישרת בעינינו את מדינת ישראל. הבניה בירושלים היא בלב הקונצנזוס הישראלי ואני לא מעלה על דעתי הגבלה כלשהי של בניה בכל חלקי ירושלים. זו נקודה ברורה, חד משמעית ואני לא מוצא בה שום מקום לפשרה. ולכן גם אם ארה"ב אין דעתה נוחה ומעירה לנו על כך, אז אנחנו שומעים את הערותיה ואנחנו צריכים לפעול עפ"י האחריות שלנו למען עם ישראל וארץ ישראל".

משמעות דבריך שאולי הגיע הזמן להתחיל להיערך לסנקציות אמריקניות - הרי ארה"ב כבר הכריזה שלא מקובלים עליה דברי רה"מ ש"דין ירושלים כדין ת"א"?

"בנושא הזה אין הסכמה בינינו לבין האמריקנים, ואנחנו לא צריכים להיבהל מזה. אם כל פעם ניבהל כשיש אי הסכמה, אפשר לסגור את מוסדות השלטון הישראלי ולקבל הנחיות מן הפריץ. סנקציות הן כלי שבאמצעותו ארה"ב אכן יכולה ללחוץ עלינו, אבל אם אנחנו רואים את עצמנו כמדינה עצמאית אנחנו צריכים להיות גם מוכנים לעמוד בלחצים. בסה"כ הקשר בינינו לבין ארה"ב כולל אינטרס דו צדדי. מדינת ישראל מאז ומתמיד היתה הבסיס האיתן הדמוקרטי במזרח התיכון, וארה"ב יודעת שאנחנו בסיס איתן מול המשטרים הלא דמוקרטיים באזור. זה לא שהם עושים לנו טובה. ולכן אנחנו לא צריכים לפחד, אפילו אם יש לחץ אמריקני. מי שמנהל את עולמנו אחרי הכל זה הקב"ה".

השבוע נערך סיור משותף של סיעות הבית היהודי והאיחוד הלאומי - יש התקדמות בדרך אל איחוד בציונות הדתית?

"הסיור המשותף הוא כשלעצמו בשורה טובה. אמרתי לא אחת - כולנו מרקע זהה, גם אם הדעות לא זהות. אחדות ולא אחידות. הלא הרעיון של אחדות המחנה הציוני דתי הוא שמשך אותי מהעולם האקדמי, מעולם הרבנות, והביא אותי אל הפוליטיקה. גם אם אותו חלום בפאזה הראשונה שלו נגוז בגלל הפילוג שנוצר, אני אישית לא מוותר כי זו הדרך ואין בלתה. לכן אני לא חוסך כל מאמץ בכל כיוון אפשרי כדי להגיע לידי איחוד השורות. גם אם הסיור עצמו לא עסק בשאלות משפטיות ותכנוניות של ארגון משותף, עצם ההופעה המשותפת היא חשובה. החלטנו ללכת במסלול לכיוון מסוים של שיתוף פעולה בפועל, במקביל למהלכים האחרים שמתנהלים בקצב שלהם".

מהי עמדתך בעניין דרישת יו"ר סיעת הבית היהודי, זבולון אורלב, להרחיק את העוזרים הפרלמנטריים מישיבות הסיעה, בעקבות הדלפה מישיבת הסיעה האחרונה?

"שמעתי שח"כ אורלב כעס על ההדלפות שהיו לטענתו מצד העוזרים הפרלמנטריים. עיקר הבעיה היתה לא בעובדה שהמידע הגיע לעיתונות, אלא בנושא שנידון - איום במשבר קואליציוני - נושא שלא ראוי היה להעלות אותו דווקא כשאני כראש המפלגה יושב שבעה על אמי. בכל אופן, מבחינתי העוזרים משתתפים דרך קבע בישיבות הסיעה ואני לא רואה שום הצדקה להרחיק אותם. לא הם שמסרו את המידע לעיתונות".