בשבע 386: שאלת השבוע- אין אלטרנטיבה

במלאת שנה להקמתה, באיזה מידה הצליחה ממשלת נתניהו למלא את הסטחותיה לבחור?
קרוליין גליק- עיתונאית בכירה בג'רוזלם פוסט ועורכת אתר 'לאטמה'.

קרוליין גליק , י' בניסן תש"ע

הממשלה מצליחה במידה חלקית למלא את הבטחותיה לציבור הבוחרים. העברת תקציב דו-שנתי ושאר הצעדים הכלכליים של הממשלה משמרים את הכלכלה הישראלית מההאטה במשק העולמי באופן מרשים מאוד. ההישג הזה מרשים במיוחד בהשוואה לצעדים הכלכליים הסוציאליסטים הלא נבונים שננקטים על ידי ארצות הברית ומביאים להאטה נוספת בכלכלה האמריקנית.

במישור המדיני-ביטחוני, הממשלה לא מצליחה לעמוד בהבטחותיה לבוחר משלושה טעמים עיקריים. ראשית, הממשלה מתמודדת עם הממשל האמריקני העוין ביותר שראינו לפחות מאז ממשל קרטר, והנשיא אובמה פועל באופן נחרץ לחבל באינטרסים הביטחוניים החיוניים ביותר של ישראל.

הגורם השני הוא האופוזיציה בכנסת ובתקשורת. אפשר לומר כי האופוזיציה והתקשורת אמורים כל אחד בדרכו לצמצם את היכולת של הממשלה הנבחרת לקדם את המדיניות שלה. עם זאת, בישראל כיום יש מצב ייחודי שבו האופוזיציה לממשלה פועלת בגלוי עם הממשל האמריקני ובמידה פחותה עם הרשות הפלשתינית והאיחוד האירופי כדי להכשיל את ממשלת נתניהו. דבר זה בא לידי ביטוי בולט לכל הפחות בניפוח המשבר עם האמריקנים סביב אישור הבנייה ברמת שלמה הן על ידי התקשורת והן על ידי ציפי לבני וקדימה. לולי הגב שקיבל מהשמאל בישראל, ספק אם אובמה היה מרגיש מספיק חזק כדי לפתוח חזית מדינית נגד ישראל באופן כה בוטה.

הגורם האחרון הוא חוסר המוכנות של נתניהו - בחלקו כפועל יוצא מנוכחות מפלגת העבודה בקואליציה - להרים אצבע מאשימה נגד השמאל בארץ אשר פועל עם גורמים זרים להביא להפלתו על חשבון ביטחון מדינית ישראל. כל עוד נתניהו לא מוכן להגן על המדיניות שלו באופן נחרץ וכנגד כל מקטרגיו באשר הם, הוא לא יצליח לקדם את מדיניות החוץ שהוא הבטיח לקדם במסע הבחירות האחרון.

ועם כל זה, יש להזכיר ולהדגיש כי למרבה הצער, אין מנהיג חילופי לנתניהו שהיה פועל באופן מוצלח יותר להגן על ישראל. כל עוד הוא המנהיג החזק ביותר שיש בכל הקשור לשמירת ארץ ישראל, אין מנוס מלתמוך בו בכל הכוח.