בשבע 387: להתנחל באינטרנט

שמואל אדלמן , כ"ד בניסן תש"ע

מי שזוכר את עצמו כילד מסכם בכתב יד מתוך אנציקלופדיות עבות כרס, יודע  שכיום חיפוש מידע קל הרבה יותר. האינטרנט מאפשר מידע זמין מהיר וחינם. אחד האתרים המובילים בתחום הוא 'ויקיפדיה', שמאפשר תוכן חופשי במאות שפות ומכיל כיום קרוב ל-14 מיליון ערכים. כל גולש יכול להעלות ערך או לערוך ערך קיים בהתאם לכללים של ויקיפדיה.

אתר ויקיפדיה קיים  גם בעברית, אך מתברר שלגבי חלק מהערכים אפשרויות העריכה של הגולשים מוגבלות למדי. כך מסתבר שבכל היישובים שמעבר לקו הירוק ההגדרה הראשונה היא "התנחלות". לא רק קדומים ויצהר מוגדרות התנחלויות, אלא אף יישובי בקעת הירדן דוגמת פצאל או ייט"ב, מושב שיתופי בבקעה הקרוי על שמו של יצחק טבנקין. ניסיתי כדוגמה לערוך את ההגדרה של "פצאל" ולהגדירו כ"יישוב", אך נתקלתי בהודעה כי "התקבלה החלטה בקהילת ויקיפדיה לציין בתחילת ערכים על התנחלויות את עובדת היותן התנחלויות". יישובי רמת הגולן, אגב, מוגדרים (עדיין?) כיישובים ולא כהתנחלויות.

האם לממונים על ויקיפדיה בעברית יש אג'נדה פוליטית שמחלחלת למידע הזורם באינטרנט?

דוד שי, אחד מהעורכים של ויקפדיה בארץ מנסה לצנן את הביקורת וכותב בתגובה:

א. ויקיפדיה נכתבת על ידי הגולשים, ובמקרה של ויכוח מתקיים דיון, המוכרע בשכנוע או בהצבעה דמוקרטית.

ב. המילה "התנחלות" היא מילה עברית מכובדת, המשמשת לתיאור התיישבותם של יהודים בארץ ישראל החל מהתנחלותם של שבטי ישראל בארץ כנען. אין בה אמירה פוליטית. באשר להבחנה שבין יישובים בצד זה או אחר של הקו הירוק - הבחנה זו משקפת מציאות.

ג. כל עוד אדם כותב עובדות, אין חשיבות לדעותיו, ובוודאי אין מידור של כותבים על פי דעותיהם. אולי תתנחם בידיעה שאל מול תלונות על הטיה שמאלה של ויקיפדיה, יש גם תלונות על הטיה ימינה שלה.