בשבע 387: נתניהו: מעריך את הרמטכ"ל, אבל כל ארגון חייב להתרענן

חגי הוברמן , כ"ד בניסן תש"ע

נתניהו: מעריך את הרמטכ"ל, אבל כל ארגון חייב להתרענן ולהתחדש

שר הביטחון, אהוד ברק, הפתיע ביום שלישי את הרמטכ"ל גבי אשכנזי, כשזימן אותו בבהילות ללשכתו לבשר לו כי על דעת ראש הממשלה הוא אינו מאריך את כהונתו בשנה נוספת, ולכן יסיים את תפקידו במועד שקבעה הממשלה בפברואר 2011.

ברק אמר לאשכנזי כי הוא ונתניהו סבורים שראוי שכהונת הרמטכ"ל תימשך לאורך הזמן שהוקצב לה מראש, מטעמים עקרוניים ומהותיים. אשכנזי קיבל את דברי ברק, אך השר לא הסתפק בשיחה הסגורה, ומיהר לפרסם הודעה לתקשורת אודות החלטתו. בהודעה נאמר גם כי ברק "יחל בחודשים הקרובים בבדיקת המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל הבא של צה"ל".
הודעת השר יצרה סערה תקשורתית לא מתוכננת, שהציבה את הרמטכ"ל בעמדת נחיתות כאילו מדובר ב'הדחה', ודובר צה"ל נאלץ להבהיר בשם הרמטכ"ל כי "מעולם לא נעשתה מטעמי פנייה לראש הממשלה, לשר הביטחון או לכל גורם אחר בבקשה לכהן שנה חמישית בתפקידי. לא ברור הטעם לעסוק בשנה חמישית, כשזו כלל לא עמדה על הפרק", דברי אשכנזי.
אתמול התייחס ראש הממשלה נתניהו לסוגיה ואמר כי "יישום ההחלטה מאפשר פעולה סדירה של המשך בניית שדרת הפיקוד העתידית של צה"ל. כל ארגון חייב להתרענן ולהתחדש", הדגיש נתניהו. בצל הדברים, נערכה אתמול ישיבת קבינט מדיני-ביטחוני בהשתתפות נתניהו ושר הביטחון ברק, אך הרמטכ"ל נעדר ממנה. בצה"ל הבהירו כי אשכנזי לא אמור היה להשתתף בדיון, וכי ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין החליף אותו.

ובאשר למלחמת הירושה, שמתחילה כעת מוקדם מדי – היא אינה בריאה למטה הכללי של צה"ל, ואם בחצי השנה הקרובה יחסי האלופים יוכתבו בגין המאבק הזה, המפסיד הראשי יהיה ביטחון המדינה. מי עשוי להיות המחליף? המועמדים המובילים הם אלוף פיקוד הדרום יואב גלנט, הנחשב למועמדו של ברק, סגן הרמטכ"ל האלוף בני גנץ, אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט (הנתמך על ידי אשכנזי) ומועמד נוסף ששמו הוזכר אף שסיכוייו נמוכים הוא האלוף במילואים משה קפלינסקי, שפרש מצה"ל אך עשוי לחזור אם התפקיד יוצע לו.