בשבע 387: פרשת הקברים באשקלון

מסתמן: חדר המיון הממוגן ייבנה במיקומו המקורי

עפרה לקס , כ"ד בניסן תש"ע

מאבקו העיקש של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, בפרשת חדר המיון הממוגן של בית החולים ברזילי באשקלון, עומד בפני כישלון – כך מסתמן בעקבות הפגישה המתוחה שנערכה שלשום (ג') בין ליצמן לראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא.

כזכור, ליצמן ואנשי ארגון 'אתרא קדישא' טוענים כי בקברים שנמצאו בגבעה בה אמור היה לקום חדר המיון, ישנן עצמות יהודים.

דו"ח שאמור להגיש בקרוב מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי, לנתניהו קובע כי החלטת הממשלה מלפני שבועיים להעתיק את חדר המיון ממיקומו המקורי אל חניון בית החולים, עלולה לסכן את חייהם של המטופלים ותייקר את עלות ההקמה בכ-80 מיליון שקלים לפחות. בפגישתו עם ליצמן, הודיע נתניהו כי הוא עתיד לאמץ את מסקנותיו של גבאי ויפעל לביטול החלטת הממשלה. "הסערה הציבורית וההתנגדות מצד הסגל הרפואי הבכיר בארץ חזקות מדי. אי אפשר להילחם בכך", הדגיש נתניהו.

כמה שעות קודם לפגישת ליצמן-נתניהו נועדו חברי סיעת יהדות התורה וסיכמו כי אין בכוונתם לפרוש מהקואליציה, גם אם יוחלט שלא להזיז את מיקומו של חדר המיון. זאת חרף הצהרותיו של ליצמן בכלי התקשורת כי יתפטר מתפקידו אם לא תתקבל עמדתו.

מלשכתו של ליצמן נמסר כי הוא, כסגן שר הבריאות, אינו מתכוון להזיז את הקברים, אך ראש הממשלה הוא שר הבריאות בפועל ולכן הוא יכול לעשות בנושא כרצונו. עוד נאמר, כי הסיעה תשוב ותיפגש עם הרבנים העוסקים בנושא כדי לנסות ולמצוא פיתרון הלכתי למשבר, באופן שיוכל להציג מהלך של ביטול החלטת הממשלה כמהלך בהסכמה, ולא ככישלון מוחלט.