בשבע 387: ראה"ע רמלה: עם ישראל מאבד את מרכז הארץ לטובת הערבים

עפרה לקס , כ"ד בניסן תש"ע

"ניתן להדוף את הלחץ הבין לאומי על ידי התעלמות והמשך הבנייה כפי שנהגו בזמנם גולדה מאיר, מנחם בגין ואריאל שרון, למרות שהלחץ אז היה גדול יותר והיינו יותר חלשים" - כך אמר יורם אטינגר, לשעבר ציר בשגרירות ישראל בוושינגטון, במסגרת כנס רמלה 'בין ישראל לעמים'. הכנס התקיים זו השנה השלישית באיסרו חג של פסח, והוא נערך ביוזמת תנועת 'קוממיות' והגרעין התורני בעיר ובחסות העירייה.

השנה עמד כנס רמלה בסימן 'מיהו לאומי - חידוש הזהות הלאומית בישראל' ונכחו בו 200 אישי ציבור, רבנים פוליטיקאים וחוקרים. הדיונים נסובו על זהות לאומית ועל לחצים כנגדה מבית ומחוץ, על רוחות פוסט ציוניות, לחצים בינלאומיים ושאלת הצורך בניסוח מחודש של היעדים הלאומיים.

בכנס גילה הרב אליקים לבנון כי בשעתו הציע ועד רבני יש"ע לרבין לקיים משאל עם על יש"ע, אך הוא סירב. לדברי הרב, ראש הממשלה אינו מייצג היום את העם והדמוקרטיה "אוכלת את יושביה" ולכן אין בה עוד צורך. הרב הוסיף ואמר כי העם בעד ירושלים וההתיישבות ביש"ע ולכן יש לשמוע את דברו על ידי משאלי עם בנושאים קריטיים.

מי שדיבר בחריפות נגד בג"ץ היה ראש העיר, יואל לביא, שאמר כי "בג"ץ מתערב בסוגיות מדיניות וצבאיות שבהן אין לו סמכות, כמו נוהל שכן וטלטול". לדבריו, בית המשפט העליון מגדיר היום את מדינת ישראל כמדינת כל אזרחיה, אך "זה לא מה שחלמנו עליו: מדינה יהודית ציונית וישראלית". לביא אמר, מתוך ניסיונו הקשה, שעם ישראל מאבד את מרכז הארץ לערבים על ידי בנייה בלתי חוקית שלהם ואכיפה מפלה כלפי הבנייה היהודית. לביא קרא להקמת ישיבת הסדר שתפאר את המקום "לא פחות מהכנסיות והמסגדים שבה".