בשבע 387: אגד הסירה מודעות קמפיין למען המקדש

עפרה לקס , כ"ד בניסן תש"ע

לרגל חג הפסח, השיקה תנועת 'ארץ ישראל שלנו' מסע פרסום נרחב שכלל כ-200 שלטים שנתלו על אוטובוסים עירוניים של אגד בירושלים ועליהם נכתב 'שייבנה בית המקדש במהרה בימינו', לצד איור של בית המקדש. ואולם, כעבור מספר ימים, החליטה חברת 'כנען בתנועה' האחראית על הפרסום בקווי אגד להסיר אותו, בלי שהודיעה מראש למפרסמים. ב'כנען' הסבירו שמרגע עליית הקמפיין הגיעו למשרדם פניות רבות מארגונים ומגזרים שונים, בטענה כי המסר פוגע ברגשותיהם ובדרישה להסירו. ב'כנען' הוסיפו שבחלק מהמקרים הדרישות אף גבלו באיומים.

ב'ארץ ישראל שלנו' אומרים כי הסרת השלטים נעשתה ללא ידיעתם, וחרף אישור שנתנה לקמפיין ועדה מיוחדת שתפקידה לאשר מסעות פרסום על גבי אוטובוסים. מנכ"ל התנועה, שי גפן, אומר כי תנועתו מקיימת מגעים עם 'כנען' להשבה מיידית של הקמפיין וכי אם הדבר לא יתבצע תיתבע החברה בסך מיליון שקלים. "אם במדינת ישראל אי אפשר לפרסם קמפיין כזה, שמטרתו היתה ברכה לעולים לרגל, מחר נצטרך לגנוז את סידורי התפילה וההגדות של פסח", דברי גפן.

האגודה לזכויות האזרח גינתה גם היא את החלטת אגד ו'כנען'. עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה, מסר ש"גם אם אכן, כטענת חברת הפרסום, יש בשלטי הפרסומת משום פגיעה ברגשות, הרי שמדובר בתכנים לגיטימיים בגבולות חופש הביטוי במדינה דמוקרטית".

אין כניסה לחרדים

בתוך כך נמסר מארגון זכויות האדם בהר הבית כי ביום ג' האחרון מנעה המשטרה את כניסתם של מתפללים חרדים להר הבית. יו"ר הארגון, יהודה גליק, סיפר ל'בשבע' כי מתוך כ-40 יהודים שהגיעו למקום, הורשו רק חובשי כיפה סרוגה להיכנס, והיתר - חובשי כיפה שחורה – עוכבו.

השוטר, מוטי גבאי, הממונה על הכניסה להר אמר לחרדים: "הגעתם מדי הרבה 'שחורים' במכה, הפעם ייכנסו רק חמישה, בפעם הבאה תבואו בקבוצות קטנות יותר". גליק כינה את ההתנהלות הזאת "'שיא חדש' בהתנהגות המשטרתית המופקרת בכניסה להר הבית" והודיע כי בכוונת ארגונו להגיש תביעה אזרחית נגד השוטר ונגד הממונים עליו. במשטרת ישראל אמרו בתגובה כי מדובר ב"שקר וכזב" וכי "לא היו דברים מעולם".