בשבע 387: שלאף לא השתתף בהלוויית אביו, מחשש שייעצר

יאיר שפירא , כ"ד בניסן תש"ע

פוליטיקאים רבים בעבר ובהווה ששמם נקשר בפרשיות שחיתות הגיעו ביום שלישי השבוע להלוויית אביו של המליארדר האוסטרי, מרטין שלאף. בין הבאים היו בני משפחתו של ראש הממשלה לשעבר שרון, שר החוץ אביגדור ליברמן והשרים לשעבר חיים רמון ואריה דרעי. שלאף עצמו לא השתתף בהלוויה שהתקיימה בחלקת הקבר של המשפחה בהר הזיתים, לאחר שהמשטרה והפרקליטות סירבו להתחייב כי לא יילקח לחקירה בעת ביקורו בישראל.

שלאף דרוש לחקירה בפרשת סיריל קרן בחשד שהעביר דרך המיליונר הדרום אפריקאי מיליוני שקלים אל בני משפחת שרון. מאז, הוא נמנע מביקורים בישראל. עובדה זו, בשילוב עם מצבו הבריאותי של אריאל שרון, הביאה להקפאת החקירה בפרשה שהסעירה את ישראל באמצע העשור הקודם. במשטרת ישראל טוענים כי שלאף התחמק לאחרונה מחיקור דין שנקבע באוסטריה במסגרת חקירות השחיתות המתנהלות כנגד השר ליברמן. במסגרת חקירה זו בודקת משטרת ישראל חשד כי שלאף העביר כספים רבים לחברות בשליטתו של ליברמן עת זה כיהן כשר תחבורה. לפני ארבע שנים כשלה המשטרה כאשר אפשרה לאחיו של שלאף ושותפו לעסקים, ג'יימס, לצאת מהארץ ללא חקירה. בפשיטה על בית הוריו של שלאף הוחרמו מסמכים ומחשבים שהיו ברשותו של ג'יימס שהגיע לביקור. הוא ביקש לצאת את הארץ למספר ימים והבטיח לחזור לחקירה אך לא עמד במילתו.

שמו של שלאף עלה בשנים האחרונות בהקשרים רבים של שחיתות שלטונית בישראל וברשות הפלשתינית. לבד מקשריו הענפים עם משפחת שרון, לשלאף קשרים עסקיים עם שני ראשי לשכות של ראשי ממשלה לשעבר, דב וייסגלס ושמעון שבס (שהורשע בפלילים) ולמוחמד ראשיד, איש הכספים של יאסר ערפאת. שלאף היה שותף להקמת הקזינו ביריחו ודחף לפתיחת בתי הימורים חוקיים בישראל. כמו כן נטען כי הוא שותף סמוי של חברת הגז הבריטית BG בקידוח הגז מול חופי עזה.