בשבע 388: שמאל בשקל

שמואל אדלמן , א' באייר תש"ע

רבים ממחנה הימין התייאשו מלהגיב על כל עלבון או הסתה שמושמעים במרחב התרבותי כלפי המתנחלים. אך מתברר כי לעיתים יש מה לעשות. בתחילת השבוע התפרסם בערוץ 7 כי רשת 'צומת ספרים' מוכרת בשקל דגל ישראל בצירוף חוברת לקראת יום העצמאות. ללקוחות התמימים לא היה מושג כי לחוברת שנכתבה ע"י שמואל הספרי ואלדד יניב אופי פוליטי שמאלני וכי היא מלאה בניבולי פה ותיאורים פוגעניים.

על מלחמת ששת הימים למשל נכתב: "בסופה נתקענו עם סיני, הגולן וארץ ישראל של התנ"ך, חוץ מכמה מטורללים וטרופי דעת קיצוניים, כולם היו בטוחים שנעוף משם תוך זמן קצר". המתנחלים מתוארים כ"זומבים מהופנטים בעלי טרוף משיחי" ועוד ביטויים שאי אפשר לחזור עליהם.

זרם הפניות מצד אזרחים ואנשי ציבור עשה את שלו. 'צומת ספרים' עצרה את מבצע חלוקת החוברת וענתה לכל פונה כי "מאחר וקיבלנו פניות רבות על כך שהספר פוגע ברגשותיו של חלק מציבור לקוחותינו, החלטנו לא להאריך את המכירה".

אתר ynet, שייחס לעצמו את חשיפת הפרשה, הציג זאת כך: "איומים מצד גורמי ימין הובילו להסרת ספר פוליטי הקשור לשמאל ממדפי רשת 'צומת ספרים'".  האתר מיהר לראיין אנשי שמאל זועמים ומזועזעים עד עומק נשמתם מהפגיעה בדמוקרטיה ובחופש הביטוי, תוך התעלמות מכך שכלל לא מדובר על הסרת הספר מהמדף.

ח"כ אורי אורבך אמר ל'בשבע' כי "אם החוברת של הספרי היתה נמכרת במחיר רגיל לא היה מקום לתלונה ולאיומים בחרם. אבל כשחומר תעמולה מחולק כמעט בחינם ע"י רשת גדולה - זו הבעת עמדה פוליטית באופן לא הוגן. הרי לא ימכרו חוברת של מועצת יש"ע בשקל בשום רשת ספרים...

"המתקפות במרחב התרבותי על הימין הן חלק מקרב מאסף של חוגים המרגישים כי נשמטת מהם האחיזה התרבותית במוקדי השפעה רבים. לא צריך להתרגש מזה. אני מבטיח שבעת שהטעם התרבותי שאני שותף לו יתגבר, נתייחס באופן הרבה יותר פתוח וסובלני לאלו שעכשיו מביעים את איבתם לכל דבר שמריח מ"ימניות", ה' ירחם".