בשבע 388: וואלה נקודה קם

אבי סגל , א' באייר תש"ע

א. לפני הכול, אם למי מהקוראים יש איזה מסמך צבאי סודי ביותר, הוא מוזמן לשלוח לי במייל. אני פשוט זקוק למחשב חדש ומשודרג, ואשמח אם המדינה תממן לי אותו.

ב. תודו שהיה כיף. זה אולי לא יפה לדבר כך על פרשת ריגול, אבל לרגע אחד הרגיש הימין הישראלי כמו טום סוייר ברגע החד-פעמי שבו אחיו הטוב והמעצבן סיד חוטף את הצלפות השוט. אז נכון שהתקשורת הישראלית רחוקה מלהיות הדודה פולי, ונכון שהמתקפה התקשורתית על קם החזיקה מעמד במשך יומיים וחצי, אבל היי – כמה נחמד זה היה.

ג. תקראו לי פתי, אבל אני נוטה להאמין שענת קם פעלה מתוך מה שראתה כטובת המדינה, ולא ניסתה לפגוע בביטחונה. יש כמה פערים שעלינו להשלים לפני שאקבע עמדה נחרצת יותר – למשל, לשם מה הדליפה קם את כל המסמכים שבהם לא כיסחנו לערבים את הצורה – אבל אני מניח שהפתרונות לשאלות אלו הם עניין של זמן. וכעת, אחרי שכמעט שוכנעתי בתמימותה של קם, חובה גם לקבוע כי אם הגברת לא מקבלת לפחות עשר שנים בפנים, עלולה מדינת ישראל לסבול בעתיד מעוד גניבות מסמכים שיסכנו את ביטחוננו בלי כוונה.

ד. ייתכן כי בפעם הבאה שעיתונאית שמאלנית תיכנס לכלא בחשד לריגול, תומכיה ברשת יחשבו פעמיים אם לדרוש את פרסום הפרשה. אני בטוח שרוב אבירי חופש הביטוי, אותם בלוגרים זועמים שכתבו ורמזו ודרשו לפרסם את הפרשה, היו משוכנעים כי הפרסום גם ישים לה קץ. איך אמר עורך הארץ – מה זה בסך הכול מסמכים? אלא שהאהדה הטבעית של העיתונאים לאחת משלהם התנגשה חזיתית בצורך התקשורתי הקבוע לנפק כותרות ענק. במפגש הטיטאנים הזה ניצחו העסקים את הפוליטיקה, לפחות בכל העיתונים שאינם הארץ.

ה. לא רק על מילוי העמודים והמהדורות חייבת התקשורת תודה לענת קם (הערת אגב: תודה לך ענת קם), אלא גם על שמה הקצר, הקליט, נטול המקפים בסופי שורות, שם המתאים במיוחד למשחקי מילים דלוחים מהסוג שהעורכים אוהבים. לא עוד התלבטויות מערכתיות בין 'ואנונו' ל'וענונו'; קם, קם-און, ווב-קם, אף אחד לא קם, הגולם קם על יוצרו, נופלת וקם. איזה אושר.

ו. ואם כבר נכנסים לתחום הבלשנות, אז נראה כי בעוד פרשת ריגול או שתיים מהיום כבר לא ישתמשו יותר בצירוף "צו איסור פרסום" אלא בראשי התיבות בלבד. המילה צא"פ, או בקיצור צאפ, תיכנס רשמית לשפה העברית ואף תזכה להטיות שונות בעברית: צאפי, צאפו, צאפינו. כמו כן, חיסול בכירי הטרור ברחבי העולם יקבל את הכותרת "כל הכבוד לצא"פ", ניסיון חיסול שנכשל יכונה 'צאפריות', ואילו אתר השוואת מחירים של דיסק און קי וסורק למחשב ייקרא פשוט 'צאפ'.

ז. מי עורך את הידיעות בתקשורת הישראלית, ויליאם רנדולף הרסט? מה זאת אומרת שאורי בלאו יחזיר את כל המסמכים הסודיים? סליחה, מדובר במאה ה-21. אלה לא העותקים המקוריים של כתר ארם צובא, אלא קבצי מחשב שאפשר להעתיק ולהחביא ולמכור על ידי מצמוץ. אחת משתיים: או שמאמינים לבלאו ומורים לו להשמיד את הקבצים, או שלא מאמינים לו – ובצדק, לאור הניסיון – ואז אין שום טעם בהשבת המסמכים. ומה בדיוק יעשו במסמכים שיוחזרו, יעלו אותם באש באמצעות שתי אבנים?

ח. כן, קוראים יקרים, שמענו עליכם. מבטיחים לבטל את המנוי על הארץ, אבל לא מקיימים. בדיוק כמו הסיפור של ערוצי הספורט בתשלום. אתם פשוט תממנו אותם, תחכו עד שהם יירקו עליכם בעוצמה רבה יותר, ואז תבטיחו לכולם שהפעם אתם בטוח מבטלים את המנוי, ושוב לא תקיימו. אם הייתם רוצים באמת לבטל מנוי על עיתון פרו-פלשתיני הפועל נגד האינטרסים של המדינה, הרי הייתם עושים את זה מזמן. אז צאו לנו מהווריד, וכשתבטלו באמת – תודיעו לנו.

ט. נכון שאפשר להריח את עסקת הטיעון מקילומטרים?