בשבע 388: התפתחויות בפרשת הולילנד

לופוליאנסקי נעצר; אולמרט הקדים את חזרתו לארץ לקראת חקירה אפשרית

עפרה לקס ורוני ארזי , א' באייר תש"ע

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, החליט לקצר את שהותו באירופה וחזר אמש (ד') לארץ, בשל האפשרות כי יתבקש לחקירה במסגרת פרשת 'הולילנד'. יועץ התקשורת שלו, אמיר דן, הבהיר כי אולמרט עדיין מכחיש כל מעורבות בפרשה, אך יגיע לכל חקירה אם יידרש לכך. "כולנו כבר ראינו כיצד כותרות גדולות ונחרצות בתחילתה של חקירה משתנות מקצה לקצה לאחר זמן, כאשר העובדות האמיתיות מתחילות להתברר", כתב דן בהודעה שפרסם.

השבוע נחשפו פרטים מתוך טיוטת כתב האישום נגד אחד המעורבים בפרשה, מהם עולה כי לאישיות בכירה, המכונה בטיוטה א.א., הועבר שוחד בגובה 3.5 מיליוני שקלים, בתמורה לקידום הקמתו של מתחם הולילנד בדרום מערב הבירה. היזמים החשודים במתן השוחד, העבירו ככל הנראה כשני מיליון שקלים למהנדס העיר ירושלים דאז ועוד מאות אלפי שקלים לדמויות מפתח אחרות בעבר ובהווה בעירייה ובפוליטיקה המקומית. בין ההקלות בהן זכו היזמים - הקטנת היטל ההשבחה ושינוי בתכנון החניונים, תוך חיסכון של מאות מיליוני שקלים.

סגן נשיא בית משפט השלום בראשון לציון, אברהם היימן, שב והגדיר השבוע את הפרשה כ"פרשת השוחד מהחמורות שהיו במדינה. שוחד החודר לתוך רשויות השלטון". בית המשפט האריך בכמה ימים את מעצרם של כמה מהמעורבים בפרשה והמשטרה הודיעה כי צפויים מעצרים נוספים של דמויות מרכזיות בעיר.

אתמול אחר הצהריים הותר לפרסם כי גם ראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, נעצר בחשד למעורבות בפרשה, בחשד לעבירות של לקיחת שוחד, הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. על פי החשד, כספי השוחד שקיבל הועברו לארגון 'יד שרה', שלופוליאנסקי עומד בראשו. בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרו בחמישה ימים.

תנועת אומ"ץ פנתה אתמול למבקר המדינה בבקשה לבחון האם יש לעצור את בניית פרוייקט הולילנד לאלתר, בעקבות התפוצצות הפרשה. במקביל הודיע היועץ המשפטי של עיריית ירושלים, עו"ד יוסי חביליו, כי הוא בוחן את הנושא ופנה למינהל התכנון בבקשה לקבל את כל החומר בסוגיה.