בשבע 388: בעדה החרדית נערכים להפגנות נגד העתקת הקברים.

רוני ארזי , א' באייר תש"ע

ח"כ הרב חיים אמסלם (ש"ס) פרסם אתמול (ד') קריאה לראשי העדה החרדית שלא להגיע לפסים אלימים במאבקם נגד הזזת הקברים העתיקים משטח בית החולים ברזילי באשקלון, לטובת בניית חדר המיון הממוגן במקום.

"דווקא בימי הדין של ספירת העומר יש להתחזק במיוחד ולהיזהר שבעתיים שלא להרחיב את השסע בעם ישראל. הרי בקברי גויים מדובר, ואפילו אם אלו ספק גויים, ניתן לפנותם בדרך מכובדת וראויה", כתב הרב אמסלם בתגובה למודעת האזהרה שפרסמו אתמול בבוקר רבני העדה החרדית.

במודעתם פסקו הרבנים כי "אין שום חשש מיידי לפיקוח נפש המתיר את פינוי הקברים. אסור לפנות את בית הקברות ואנו חרדים מהתוצאות החמורות שיכולות להיגרם ליישוב אשקלון כמובא בדברי חז"ל". במקביל, הודיעה קבוצת תושבים מאשקלון על התארגנות אזרחית נגד הפגנות החרדים. "לא ניתן לגורמים קיצוניים לשנות את החלטת הממשלה. אנחנו חייבים להפגין חזרה ובעוצמה מול הקיצוניים שרוצים לשבש את שגרת חיינו", אמרו המארגנים.

ההתחממות בגזרת אשקלון באה בעקבות החלטת ראש הממשלה נתניהו מוקדם יותר השבוע, לבנות את חדר המיון במיקומו המקורי, בניגוד לעמדת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שביקש להעתיק אותו אל חניון בית החולים. ביום ראשון הסמיכו שרי הממשלה את נתניהו להכריע בסוגיה, ויומיים אחר כך הוא הודיע על החלטתו, בהסתמך על מסקנות הצוות המקצועי שהקים בראשות מנכ"ל משרדו, אייל גבאי. לשכתו של נתניהו הדגישה כי בניית חדר המיון הממוגן ביעדו המקורי תחסוך לקופת המדינה כ-135 מיליון שקלים ותקצר את הליכי התכנון והבניה.