בשבע 388: הנשיא קצ'ינסקי דרש מהטייס לנחות והביא להתרסקות מטוסו

יאיר שפירא , א' באייר תש"ע

בפולין טרם מלאו שבעת ימי האבל על מותם של רבים מהנהגת המדינה בהתרסקות המטוס ברוסיה, ובראשם נשיא המדינה, לך קצ'ינסקי. עד תום ימי האבל מקפידים בוורשה על אווירה ממלכתית והעיתונות נמנעת מלעסוק בסיבות האמיתיות שככל הנראה הובילו לאסון הלאומי.  עם זאת, גורמים בכירים בממשל הפולני אמרו ל'בשבע' כי נסיבות היסטוריות יחד עם העובדה שככל הנראה לא נמצאה תקלה בגוף המטוס, והדיווחים כי הטייס ניסה לנחות שוב ושוב בתנאים קשים למרות אזהרות מגדל הפיקוח הרוסי, מעלים את החשדות כי לנשיא קצ'ינסקי עצמו היתה יד באסון בו מצא את מותו. 

לפני כמעט שנתיים, בעת פלישת הצבא הרוסי לגיאורגיה, יזם קצ'ינסקי ביקור הזדהות של מספר מדינות מצפון מזרח אירופה בטביליסי. לטיסה של קצ'ינסקי הצטרפו גם מנהיגי המדינות הבלטיות לטביה, אסטוניה וליטא. עם הגיעם לתחום האווירי של גיאורגיה הסתבר כי שדה התעופה בבירה הגיאורגית סגור בשל הפגזות הרוסים, והמטוס הופנה לשדה התעופה בבקו, בירת אזרבייג'אן הסמוכה. הנשיא קצ'ינסקי נכנס לתא הטייס והפציר בו לנחות בשדה התעופה הגיאורגי, למרות הסיכונים. הטייס סירב ונחת בבקו. מנהיגי המדינות ובראשם נשיא פולין נאלצו לנסוע לטיביליסי בדרך היבשה, והטייס הושעה מתפקידו.

בשבת האחרונה טס הנשיא הפולני עם בכירים רבים לטקס לזכר אלפי הקצינים והאזרחים הפולנים שהוצאו להורג ביער קאטין בשלהי מלחמת העולם השנייה. המשלחת הפולנית עמדה לאחר לטקס החשוב ובפולין תוהים כעת האם גם הפעם הפעיל הנשיא התקיף את השפעתו על הטייס לנחות למרות הסיכון הגדול.