בשבע 389: הקרב הלא נכון

אבי סגל , ח' באייר תש"ע

כאשר חובשי הכיפות הסרוגות מקריבים עצמם למען עם ישראל – הלב מתרחב. כאשר הם עושים זאת ובתמורה סופגים רק בוץ וקיתונות לעג – הלב כואב. אבל כאשר הם מקריבים עצמם באופן המחמיץ את המטרה, או שהמטרה עצמה לא חשובה מספיק – הלב חוטף התקף מרוב עצבים. די, נמאס. לא האיחוד-הלאומי צריך להוביל את המאבק בעובדים הזרים. לא הבית-היהודי צריך להתעסק עם משחקי נבחרת ישראל בכדורגל בשבת. האם לנצח נישאר משגיחי הכשרות של המדינה? אלה לא המאבקים שלנו בלבד, והגיע הזמן להפסיק לעמוד בחזית.

כואב לראות כיצד הופך נושא העובדים הזרים לעוד מערכון בהצגה התקשורתית על מלחמת החילוניות השמאלית הנאורה בימניות הדתית והגזענית. אם הייתי פוליטיקאי, הייתי מנהל את המערכה בטון לגמרי אחר. למשל, וזו רק אפשרות אחת, הייתי מוכן ואף דורש להשאיר את כל העובדים הזרים ובני משפחותיהם, ואף להוסיף עליהם עוד כמה אלפי מסתננים מבחוץ, בשלושה תנאים: א. כל הזרים כולל כולם ישוכנו בשכונות צפונבוניות מבוססות, רצוי באזור הומה אנשי תקשורת. ב. אלה המפגינים למענם יתרמו מכספם למימון מקום מגוריהם היקר של השכנים החדשים. ג. שכרם וזכויות העובד של הזרים יושווה לאלה של המקומיים. וזהו, לא עיר למסתננים ולא בטיח, רק פשרה הוגנת עם הציבור הנאור, שבדרך כלל מוכן להיאבק למען הזרים רק כדי שאלה יגיעו מדרום העיר לנקות לו את האסלה בבית. אני מעריך שההצעה שלי היתה מעלימה את ילדי הזרים מהשיח התקשורתי בתוך שבועיים.

ואם נושא העובדים הזרים הוא לפחות מהותי, בעל השלכות חברתיות ולאומיות לא פשוטות, מה נאמר על המאבק למען הזזת משחקי נבחרת הכדורגל לימי חול? לשם מה? מי צריך את זה בכלל? האם זה משנה אם נעשה בושות על המגרש ביום ה' או ביום ו', או אם השערוריות הנלוות תמיד למשחקי הנבחרת יתרחשו במלון לפני הדלקת הנרות או אחרי? אני לא מזלזל בצורך לקיים כאן מדינה יהודית בעלת ייצוג יהודי, אבל למה תמיד הדתיים צריכים להיות הקופצים בראש, למלא את תפקיד הנודניקים שהוטל עליהם כחלק מהתסריט הקבוע שנכתב על ידי עיתונאים עוינים?

לתשומת לב הח"כים הדתיים: נבחרות ישראל מייצגות את המדינה בשבת כבר שנים – בכדורסל, בטניס ובתחומים אחרים. גם ההחלטה הנוכחית בעניין נבחרת הכדורגל נולדה בחו"ל ואינה קשורה לתחרויות כיפוף הידיים הרגילות שבין חילונים לדתיים בישראל. אז למה אתם נדחפים להוביל את המאבק ובכך הופכים אותו למגזרי?

ואולי המטרה האמיתית שלכם היא אכן מגזרית? אולי אתם בסך הכול דואגים לאוהדי הספורט הדתיים, כפי ששאול יהלום דאג בזמנו למעריציה הדתיים של התוכנית 'ארץ נהדרת'? אם כך הדבר, חבל על האנרגיות. אנו נוכל לחיות גם בלי לראות את דודו אוואט חוטף רביעייה מהיוונים בשידור ישיר. ואם כלל הציבור רוצה כדורגל בימי חול, אז שכלל הציבור יתקומם. לא תמיד חייבים דווקא הדתיים ליפול בקרב, כלומר בפח.