בשבע 389: דמותרבות

דבורה עומר, סופרת ילדים, בעקבות ספר ילדים חדש, 'סיפור שקרה לי בדרך', שכתבה יחד עם ורד רביב-שוורץ, הוצאת דני ספרים.

עפרה לקס , ח' באייר תש"ע

את כלת פרס ישראל, שאין מבוגר או ילד ישראלי שלא קרא מספריה, אין כמעט צורך להציג. מאחורי דבורה עומר (77), שאימה נהרגה בילדותה בתאונת אימונים של הפלמ"ח ואביה היה לוחם בבריגדה, לא רק קורות חיים שמקפלים את סיפור התקומה של העם הזה, אלא גם עשרות ספרים, שבאמצעותם הנחילה לילדים ולנוער את קורותיה של הארץ הזאת. מכל אלה לא נפקדים מקומם של 'מגדל של קוביות בניתי' ו'הנשיקה שהלכה לאיבוד' המיועדים לגיל הרך, שהיום חובקים אח שלישי ועדכני הנושא את השם 'סיפור שקרה לי בדרך'. כל אחד משני הספרים הראשונים נמכר בלמעלה מ-200 אלף עותקים, והיא מקווה שגם הספר החדש יפרוש כנפיים אל מדפי הספרים של בתי ישראל.  

מדוע נעדרת תקופה ארוכה מנוף הכותבים?

"דבר ראשון, גם לסופרים מגיע לצאת לפנסיה, או לפחות להאט קצב, ואני עשיתי זאת בגיל די מאוחר. דבר שני, סדרה של תקלות בריאות, לא עלינו, גרמה לי להיות יותר מהצד הקורא מאשר מהצד הכותב".

מה בעצם הביא אותך לכתוב את הספר?

"זה סיפור קצת מורכב. פרופ' עמירם רביב, שהיה שכן שלי ושבזמנו עודד אותי לכתוב לגיל הרך, הפציר בי כבר לפני כמה שנים לכתוב ספר לילדים מעט גדולים יותר מאוכלוסיית היעד של ה'מגדל'. עיסוקים שונים, וכאמור ענייני בריאות גרמו לדחייה של הרעיון. אבל לפני כשנתיים הזדמנתי לארוחה משותפת שבה נכחה ורד בתו של עמירם ואז, הציעה ורד, אמא לשלושה, כולל בת צעירה בת שנתיים וחצי, את שירותיה לשרטט סקיצות ראשוניות לסיפורים, אותם אעבד אחר כך, ואוסיף משלי".

ספרי על שיתוף הפעולה בינך ובין ורד.

"לאחר אותה פגישה עם ורד, היא הגיעה אלי עם מה שהיא קראה "סקיצות לסיפורים". האמת שאמרתי לה שהם טובים ויפים כמו שהם. אבל בכל זאת עבדנו ביחד לשפרם. בנוסף אני הוספתי סיפורים משלי וורד הוסיפה את המבט העכשווי כאם צעירה. ביחד התאמנו אותם למסגרת הכוללת".

מה בעצם יש בספר?

"הרעיון די פשוט ודומה לרעיונות בספר 'מגדל של קוביות בניתי'. קודם כל אלו סיפורים הבאים לשעשע ולהנות את הילד. עם זאת יש גם תוספת מעשית קטנה. בספר ארבעה שערים והסיפורים מתחלקים לפי נושאים שונים ומתייחסים לצרכים ההתפתחותיים של ילדים בגילאי 2-4 ומעלה. חלקם אמור לתרום לטיפוח כישורים קוגניטיביים וחלקם לטיפוח כישורים חברתיים".

יש היום בשוק הרבה ספרי ילדים. מה דעתך עליהם?

"אני עוקבת וחושבת שיש הרבה ספרים טובים ומאוירים להפליא, אבל לעיתים מרוב שפע קשה להורה המצוי לבחור מה מתאים לילדיו. מצד שני, יש לא מעט ספרים באיכות פחות טובה, הן מבחינת ההשקעה בכתיבה והן מחמת איכות ההפקה. עדיין אני מאמינה שמוטב לקרוא לילדים גם ספרים טובים פחות, מאשר לא לקרוא להם בכלל".

האם בקולמוסה של עומר מסתתרים סיפורים נוספים? מסתבר שהדברים אינם די ברורים אפילו לה: "כבר אמרתי בעבר שלא אכתוב יותר והנה בא לעולם 'סיפור שקרה לי בדרך', אז היום אני כבר נזהרת מלהבטיח לכאן או לכאן".

ofralax@gmail.com