גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

בלם ימני - בגליון השבוע

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, נטש פעמיים קריירה אקדמית מבטיחה לטובת עשייה לאומית, והוא לא מתחרט.המתנחל שחבר לשרון ו'קדימה' לא מגנה את חבריו שניתקו עימו אז מגע.
22/04/10, 10:08
עפרה לקס

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, נטש פעמיים קריירה אקדמית מבטיחה לטובת עשייה לאומית, והוא לא מתחרט. המתנחל שחבר לשרון ו'קדימה' לא מגנה את חבריו שניתקו עימו אז מגע, ומשחזר את מהלכיו הנחושים להכשלת שלטון לבני-אולמרט טרם הבחירות.למרות שהוא מתווכח לא מעט עם ראש הממשלה, אלקין עדיין סבור שנתניהו טוב ליהודים, אולם את שר הביטחון הוא מגדיר כ"נטע זר" בקואליציה.כתושב גוש עציון שחווה על בשרו את גזירת ההקפאה, הוא נאבק יחד עם חבריו בשדולת א"י כדי להקל על חיי אחיו בהתיישבות ולמנוע גזירות דומות בעתיד

על ההצטרפות ל'קדימה': "היו הרבה התלבטויות", הוא מודה "חשבתי שבקדנציה ההיא ייקבעו גבולות הקבע ביו"ש. וחשבתי שאם בגלל חשש מאובדן קריירה אקדמית או ביקורת חברתית אשאר בחוץ, ובסוף הדברים ייחתכו ואני אכאב את התוצאה, אני לא אעמוד בזה שיכולתי להשפיע ולא עשיתי את זה"

"אני חושב שהימין הפיק לקחים והגיע למסקנה שצריך לשבת שבעה נקיים לפני שמפילים ממשלת ימין כי אין יותר ימינה, אלא רק יותר שמאלה. אם ישאלו את חבריי מהאיחוד הלאומי, לא בטוח שהם באמת רוצים להפיל את הממשלה"

"לתפישתי, הממשלה הזו הוקמה בשם בוחרים שרצו שינוי ורוב לאומי. נכון, היינו צריכים את מפלגת העבודה כדי להקים ממשלה, אבל אני רואה אותנו כקואליציה לאומית. אני גם אחד מראשי שדולת ירושלים בכנסת ושדולת המפונים, וכל אחד משלושת הדברים נראים לי מטרות חשובות של הקואליציה הזאת"

הוא נבחר כחבר כנסת מטעם 'קדימה' אבל פעל למען מגורשי גוש קטיף, הצביע נגד הממשלה ושם רגליים לאהוד אולמרט. היום הוא משמש יו"ר הקואליציה, אבל לא תמיד מסכים עם ראש הממשלה ואפילו עומד בראש שדולת ארץ ישראל, שדואגת לחשק את נתניהו מימין בנחישות ולהוות משקל נגד לתרגילי שר הביטחון. האידיאולוגיה והמצפן האישי, כך נראה, הם היחידים שמניעים את חבר הכנסת זאב אלקין, עוד מאז היותו נער שהשיג בסתר חומרים מן המחתרת היהודית בברית המועצות, כי העברית והיהדות משכו את ליבו.

הסטודנט שהקים ארגון מורים

זאב אלקין (39) נולד בחארקוב, אז ברית המועצות, היום אוקראינה, למשפחה שהוא מכנה "יהודית טיפוסית" כלומר בלי סממנים של מסורת. הזהות היהודית שלו נבנתה סביב "קריאה על דמויות יהודיות בספרות הכללית, והרבה אנטישמיות". בתיכון הגיעו אליו בדרך לא דרך חומרים מן המחתרת היהודית והוא החל ללמוד עברית. עד מהרה יצר קשר עם אנשי המחתרת ובטיול כיתתי למה שהיה אז לנינגראד הוא התחמק מן הכיתה, חבר לאנשי המחתרת וקיבל חומרים נוספים. כדי לא להסתבך הוא לא גילה אפילו להוריו, ולא, הוא לא פחד.

כשהגיע אלקין לאוניברסיטה, נפתח בפעם הראשונה קורס רשמי לעברית. כעבור חצי שנה הוא הפך להיות המורה. "נקלעתי לתקופה מיוחדת של הפרסטרויקה (הרפורמות הכלכליות שהנהיג גורבצ'וב בברה"מ, ע"ל). בארצות הברית סגרו את השערים ליהודים ורבים מהם החליטו בכל זאת לצאת מן המדינה, ובחרו בישראל. הביקוש לעברית היה מאוד גבוה. כשאני למדתי בקורס היו איתי 40 איש. אחרי 9 חודשים הקמתי ארגון מורים לעברית במסגרתו למדו 3,000 איש". המהפך הזה היה גם מהפך אישי. בשנה ב' באוניברסיטה, והוא בן 18 בלבד, הפך אלקין מתלמיד למוביל ארגון גדול שייסד מערכת של לימודים והשתלמויות. 

עם החשיפה שלו לעברית הגיעה גם ההתעניינות במסורת היהודית, ואחריה החזרה בתשובה. "זה היה מאוד טבעי, חלק מחיבור שלי לשורשים אלפי שנים אחורה". ההורים של אלקין הופתעו, ובשלב מוקדם אפילו ניסו להיאבק בכיוון החדש של בנם, אבל אחרי תקופה הם השלימו עם העובדות. חלק גדול מהקבוצה של המורים הצעירים לעברית, מספר אלקין, עבר תהליך דומה והם אפילו חידשו את פעילות בית הכנסת בעיר, "שהוא אחד מבתי הכנסת הגדולים באירופה ופעיל עד היום".

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא