בשבע 389: תופסים עצמאות

חני לוז , ח' באייר תש"ע

יום העצמאות הוא הזמן בו העיתונות הישראלית עוסקת בהבטה פנימה, ושואלת בעצם: מי אנחנו? המאבק הפנימי על הזהות הלאומית-תרבותית-פוליטית של מדינת ישראל עדיין בעיצומו, וימי הזיכרון והעצמאות, המסמלים את הקולקטיביות הישראלית, הם הזמן המתאים ביותר להגדרת ה'אנחנו' מול ה'אחרים'.

באתרים ynet ו-nrg התייחדו באופן ממלכתי עם זכר הנופלים, כשהשכול תופס את מרבית הכותרות בערב יום הזיכרון. בשני העיתונטים הגדולים תפסו החרדים את תפקיד ה'אחרים': "חברי הפלג החרדי-קיצוני התעמתו עם שוטרים בזמן צפירת הדומיה והניפו שלטים בגנות המדינה בירושלים", מספרת כותרת ב- ynet. nrg מוסיף תיאור מקצין עוד יותר: "ערב יום הזיכרון: כ-150 חרדים הפגינו בירושלים - בזמן שבכל הארץ מתייחדים עם זכר הנופלים, הפגינו בבירה עשרות חרדים מנטורי קרתא נגד המדינה. אחד מהם הצית את דגל ישראל".

ומה קורה אצל ה'אחרים'? מגלישה לאתר החרדי  'כיכר השבת' נראה שהעורכים שם דווקא רוצים להשתייך אל הקולקטיב הישראלית, תוך ניסיון להבליט שהקולקטיב החרדי מוקיע את הפלג הקיצוני של נטורי קרתא, ומסרב לקבל את תווית ה'אחרים' שמדביקה לו התקשורת. כותרת האתר בליל יום הזיכרון: "צפו: הפרובוקציה השנתית של נטורי קרתא - כמדי שנה, לאחר שתיאמו עם כלי-התקשורת, 'נטורי קרתא' מחוללים פרובוקציה בעת הצפירה של ערב יום הזיכרון". לכתבה צורף רצף תמונות.

בפנייה חדה שמאלה הגעתי לשער 'הארץ'. העיתון מקבל את פני קוראיו במודעה של 'המועצה לשלום ולביטחון' על פני רבע מעמוד השער, הקוראת להגיע "לפתרון של שתי מדינות לשני עמים". בשער המוסף בחרו להציג את מכתבו של ארי שביט לרה"מ - "סיים את הכיבוש". תחושת ה'אחר' בעיתון היא כלפי מי שקרוי אצלם 'ימין'. באתר 'וואלה', שאמנם כבר לא שייך לבית שוקן אך ממשיך את מורשתו, פורסמה כתבה של פעילת השמאל הקיצוני, סהר ורדי, שנראה כמבטא את עמדת המערכת על הגדרת ה'אנחנו' וה'אחרים'. "ונזכור את כולם, גם את הפלסטינים", נכתב בכותרת.