בשבע 389: בליכוד פועלים לסיכול דחיית הבחירות למרכז המפלגה

החשש: נתניהו יכשיר במהלך את "אם כל ההתנתקויות"

עפרה לקס , ח' באייר תש"ע

מלחמה של ממש בתוך הליכוד. אם לא יחולו שינויים של הרגע האחרון, ביום חמישי הבא יצביעו חברי מרכז הליכוד על שינוי חוקת המפלגה. יושב ראש המפלגה, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ינסה להביא לשינוי רטרואקטיבי של החוקה, לפיה הבחירות למרכז חדש, ובעקבותיהן הבחירות למוקדי הכוח האחרים בה, ייערכו רק בעוד 16 חודשים.

זאת בניגוד לחוקה הנוכחית, המחייבת לקיים בחירות כנ"ל בתום שנה מהבחירות הכלליות. סעיף נוסף בחוקה קובע כי לא יתקיימו בחירות בשנה שלפני מועד הבחירות הכלליות.

ב'מנהיגות יהודית בליכוד' מציינים כי ב-35 השנים האחרונות נערכו הבחירות לכנסת כל שלוש שנים, בממוצע. על כן, לדבריהם, שינוי החוקה כפי שמבקש ראש הממשלה, יביא לכך שלא תתקיימנה בחירות במרכז בכלל.

נזכיר כי הבחירות אמורות היו להתקיים כבר לפני חודשיים, אך נתניהו העביר החלטת מרכז לדחייתן. פעילים במפלגה שעתרו לבית משפט המחוזי, זכו לתמיכת השופט שהחליט כי נתניהו חייב לקיים את הבחירות במועדן. בית המשפט העליון דחה לבקשת נתניהו את ההצבעה, וכעת, כמוצא אחרון, מבקש ראש הממשלה להביא להחלטה על שינוי החוקה.

בשנה האחרונה התפקדו לליכוד 20 אלף איש. לפי ההערכות, נתניהו מבקש לפקוד עוד אלפים רבים וכך להחליש את כוחה של חטיבת 'מנהיגות יהודית' וגורמי ימין נוספים במפלגתו.

למהלך הזה מתנגדים רבים, בהם פעילים צעירים, הרואים עצמם חלק מן התנועה ומבקשים להגיע למוקדי כוח שחסומים בפניהם כבר שמונה שנים. הקבוצות השונות התאחדו וכתבו לנתניהו מכתב מחאה בנושא. גם בקרב בכירי המפלגה ישנה אופוזיציה לנתניהו: כך למשל השרים סילבן שלום, גלעד ארדן ויולי אדלשטיין, סגן השר איוב קרא והח"כים ציפי חוטובלי, דני דנון, מירי רגב ויריב לוין, שסירבו לחתום על מכתב של נתניהו לחברי המרכז, הקורא להם להצביע בעד שינוי החוקה.

נתניהו נימק את קריאתו לשינוי הסעיף בכך שמדובר במהלך שנועד לאפשר קידום מהלכים מדיניים, לטובת המדינה. ח"כ דנון אמר אתמול (ד') ל'בשבע' כי הוא וחבריו פועלים בקרב חברי המרכז כדי שיתנגדו למהלך. דנון חושש מ'מפקדי ארגזים' שיכניסו גורמים זרים לליכוד אל תוך המפלגה. "מוכרים לחברי המרכז שמאריכים את הכהונה שלהם, אבל בעצם, אם יהיו בחירות היום, גם ככה הם ייבחרו שוב, מה שלא בטוח שיקרה אם הבחירות תידחנה. החוקה לא נכתבה כדי לשנות אותה כל פעם", אמר. משה פייגלין אמר ל'בשבע' כי פעיליו מתקשרים לחברי המרכז, ואף כתבו להם מכתבים בנושא ואולם קשה לדבריו להצליח מול הלחץ הנגדי שמפעילים נתניהו והבכירים שתומכים במהלך. פייגלין קורא לכל הכתומים ממפלגות אחרות להתערב ולהקים קול זעקה, משום שלדבריו, מטרת המהלך הזה - לאפשר לנתניהו לבצע "את אם כל ההתנתקויות, לסגת לגבולות 67' ולבנאם את ירושלים". "זה לא משאל מתפקדי הליכוד. מדובר בסך הכל באלפיים איש, שצריכים לראות שהכתומים לא שותקים", הוסיף.