בשבע 389: יצהר: "ירי החייל בשטח היישוב – מעשה שלא ייעשה"

חגית רוטנברג , ח' באייר תש"ע

עימות נוסף בין מתיישבים ביצהר לחיילי צה"ל במהלך יום העצמאות, העלה שוב את היישוב לכותרות וגרר אחריו סדרת גינויים מצד ראשי מערכת הביטחון. ביצהר, לעומת זאת, טוענים כי שוב מסרו צה"ל והמשטרה דיווחים כוזבים לתקשורת, וכי נראה שהמח"ט מנסה בכל כוחו להבעיר את הגזרה.

דובר יצהר, אברהם בנימין, שחזר בשיחה עם 'בשבע' את השתלשלות האירועים לגרסת תושבי יצהר. לדבריו, קבוצת מטיילים יצאה ביום העצמאות למעיין הממוקם במרחק של כ-200 מטרים בלבד משכונה ביישוב. חיילים שהגיעו לקבוצה, הורו למטיילים להתרחק מהאזור ואף איימו עליהם במעצר, זאת ללא שהציגו צו הקובע כי מדובר בשטח צבאי סגור. המטיילים סירבו לעזוב את המקום, ובין הצדדים התפתח עימות מילולי. החיילים רדפו אחרי חברי הקבוצה, בעת שאלו החלו לחזור לעבר היישוב. כמה מתושבי היישוב העידו כי שמעו קול ירי זמן קצר לאחר מכן, שנשמע בשטח היישוב עצמו. כמה מהם זיהו את אחד החיילים כמבצע הירי. בצה"ל מכחישים וטוענים כי מדובר בקול נפץ של חזיז בלבד. במקביל, הושלכה במהלך המרדף נורת צבע לכיוון ג'יפ צה"ל ונראה כי פצעה קל חייל. הנהגת המתיישבים במקום ביקשה ממפקדי צה"ל שהגיעו למקום את פרטי החייל היורה, והללו הבטיחו למסרם רק בתום החקירה.

התושבים חזרו לבתיהם, אולם זמן קצר לאחר שהתפזרו שבו כוחות צה"ל ומשטרה ליישוב ועצרו קטין בחשד למעורבות בעימות מול החיילים.

ביצהר אומרים בתגובה לאירוע כי "הצבא אמור לאבטח מטיילים ביום זה, בוודאי באזור שמטויל כל השנה. היה אפשר לסיים את האירוע בקלות לאחר מסירת פרטי החייל. מלבד זאת, אנו רואים עליית מדרגה כאשר חייל יורה בשטח היישוב, זהו מעשה שלא ייעשה ולא ייסלח. נראה כי מדובר ברוח המפקד של חטיבת שומרון, אל"מ איציק בר". ביישוב הוסיפו כי ישקלו את המשך הצעדים בפרשה.

צה"ל מצידו דוחה את הטענות לפיהן היה שימוש בירי חי במהלך הפרת הסדר. "אלימות והרמת ידיים כלפי חיילים היא חציית גבול בלתי נסבלת, במיוחד ביום חגה של ישראל, יום העצמאות. התנהלות בלתי נסבלת וחריגה זו תטופל על פי חוק ובנחישות הראויה", נמסר מצה"ל.