בשבע 389: שר החוץ: "ירושלים לא תחולק לעולם, לא בעקיפין ולא במישרי

רוני ארזי , ח' באייר תש"ע

שר התחבורה, ישראל כץ התארח השבוע בחברון במסגרת חגיגות יום העצמאות ה-62 למדינת ישראל. "אין מקום המסמל את המורשת יותר ממערת המכפלה. מאז ומתמיד היו כאן יהודים וכך יהיה גם בעתיד", אמר השר וחשף כי בקרוב תיסלל דרך חדשה, בין קרית ארבע לחברון, בה יוכלו לעבור יותר מחצי מליון מבקרים יהודים בכל שנה.

שר נוסף שניצל את חגיגות יום העצמאות להצהרות מדיניות משמעותיות היה שר החוץ, אביגדור ליברמן. בנאומו בפני הסגל הדיפלומטי בטקס בבית הנשיא בירושלים, בחר ליברמן לצטט מדבריו של ראש הממשלה השישי, מנחם בגין. "ירושלים היא בירתנו המאוחדת והנצחית. היא נתונה תחת ריבונות ישראלית מלאה ולא תחולק לעולם, לא בעקיפין ולא במישרין", הדגיש ליברמן. הוא ציין כי כבעבר, רצונה של ישראל לשמור על ירושלים שלמה לא אמור לפגוע בניסיונותיה להגיע להסדר עם הפלסטינים. "מדינת ישראל הוכיחה פעם אחר פעם שהיא מוכנה לשלם מחיר גבוה עבור השלום, ופינתה כבר שטחים שגודלם פי שלושה משטחה", הוסיף.

באותו זמן, צעדו כמה מאות ערבים ישראלים באזור טירה, לציון מה שהם מכנים 'יום הנכבה' – יום ה'אסון' שבהקמת מדינת ישראל. המפגינים נשאו דגלים של הרשות הפלסטינית ואף של טורקיה, וקראו לממשלת ישראל "להתנצל על הפשעים שנעשו עם הקמת המדינה, כשגורשו אלפי ערבים מבתיהם". במהלך מושב הקיץ בכנסת, שייפתח בשבוע הבא, צפויה הכנסת להצביע בקריאה שניה ושלישית על הצעת חוק הנכבה, האוסרת לציין את יום העצמאות ואת עצם הקמתה של מדינת ישראל כיום כאב או יום צער.