בשבע 389: בג"ץ מבקר את המדינה על מחדלי הטיפול בפיצוי נפגעי ההקפאה

חגית רוטנברג , ח' באייר תש"ע

בג"ץ דחה אתמול את עתירת הפורום המשפטי למען א"י נגד חוקיות צו הקפאת הבנייה ביו"ש.

בעתירה השתתפו גם המועצות האזוריות ביו"ש וכן תושבים שנפגעו כלכלית מההקפאה. השופטים בייניש, פרוקצ'יה והנדל שישבו בהרכב, קבעו כי אין זה מעניינם להתערב בסוגיית ההקפאה שכן לדבריהם מדובר בעניין מדיני מובהק שנתון לשיקול דעתה של הממשלה, המבקשת באמצעות צעד זה לקדם את תהליך סיום הסכסוך מול הפלשתינים. כמו כן קבעו כי לא נפל שום פגם בהחלטת הקבינט ובדרך הוצאת הצו.

עם זאת, הצביעו השופטים על מחדל של הממשלה בעניין הסחבת בהקמת והפעלת מנגנון הפיצוי למתיישבים שנפגעו מההקפאה. "בנסיבות בהן אף המדינה מסכימה כי מנגנון הפיצוי הינו רכיב משמעותי בצמצום הפגיעה הנגרמת מן הצו, ניתן היה לצפות כי המדינה תפעל לקדם את הוצאתו של מנגנון זה מן הכוח אל הפועל. לא כך היו הדברים מלכתחילה", כתבו השופטים "... יש לקוות כי בתוך זמן קצר יושלמו כלל ההכנות הדרושות כדי שמנגנון הפיצוי יחל בטיפול שוטף בעניינם של העותרים ושכמותם".

בפורום המשפטי מחו על החלטת בג"ץ. מנכ"ל הפורום, נחי אייל, אמר כי "דחיית העתירה מלמדת שבעיני השופטים זכויות האדם של תושבי יו"ש היהודים חשובה פחות מפגיעה בזכויות של אווזים לפיטום. החלטת בג"צ תוריד את אמון הציבור בו לשפל חסר תקדים". עו"ד יצחק בם, בא כוח הפורום, הדגיש כי בעקבות העתירה הצו צומצם והוגבל.

ח"כ דני דנון השיק אתמול (ד') את קמפיין "שעון החול" שעניינו הספירה לאחור לקראת סיום תקופת ההקפאה, שאמור לחול בעוד חמישה חודשים. הקמפיין, שנראה כשעון חול הסופר את השבועות שנותרו לסיום התקופה, מוצג ביישומי מחשב, אינטרנט וסלולר. "זו תזכורת לראש הממשלה, שהתחייב בפניי ובפני כל חברי הליכוד, שב-26 בספטמבר חוזרים לבנות. הלחצים על ראש הממשלה מארצות הברית יתחדשו בתחילת חודש מאי, ובכוונתנו לייצר משקל נגדי שיחזק את ראש הממשלה מול הלחץ האמריקני", אמר דנון.