בשבע 390: בנייה בסימן שאלה

מותר לבנות בירושלים? מתי, אם בכלל, תיגמר ההקפאה? האם יתפרש צבא זר בא"י? שאלות של אזרח מודאג לראש הממשלה.

אליקים העצני , ט"ו באייר תש"ע

בישיבת סיעת הליכוד בכנסת שאלה ח"כ ציפי חוטובלי את ראש הממשלה, האם בפועל הבנייה בירושלים מוקפאת וועדות התכנון משותקות. נתניהו השיב: "ירושלים היא אינטרס חיוני ונמשיך גם בתכנון וגם בבנייה בה".

ובכל זאת התעוררו לאחרונה בליבות אזרחים מודאגים שאלות נוספות.

הנה כמה מהן:

* לכל הכרזה של ראש הממשלה בדבר המשך הבנייה בירושלים הוא מצמיד את המלים: "בשכונות היהודיות". האם ההדגשה הזאת מבשרת איסור על בנייה יהודית בשכונות שאינן יהודיות, כמו מלון שפרד (בדרך להר הצופים), שייח ג'ראח, קידמת ציון (ליד אבו-דיס), עיר דוד, כפר השילוח, מעלה הזיתים?

* האם נתניהו ער לכך, שכל הבחנה בין "שכונות יהודיות" ל"שכונות ערביות" משמעותה המדינית היא חלוקת העיר? ומדינת היהודים, שאינה יכולה לבנות ליהודים בסביבה ערבית בבירתה, האם היא עדיין ריבונית שם, ועדיין  'מאוחדת'? ובמה אם כך נבדלת מדיניותו מתכנית החלוקה של קלינטון או יוזמת ז'נבה של ביילין: השכונות היהודיות לישראל, והערביות – לפלשתין?

* הואיל והראשון לשים את הדגש על המשך הבנייה היהודית "בשכונות היהודיות" היה לא אחר מאשר הנשיא שמעון פרס – האם נתניהו אימץ לו את משנתו המדינית?

* מה האמת בדיווחי התקשורת שיועציו הקרובים והאינטימיים ביותר של נתניהו בענייני ארץ ישראל הם שמעון פרס  ואהוד ברק, והם הם המנהלים למעשה את מדיניות החוץ של ישראל? איך מיישב ראש הממשלה את המצב הזה עם רצון בוחריו?

* לאחרונה נתניהו מרבה להדגיש שישראל תשאיר לעצמה נוכחות צבאית בבקעת הירדן. האם מן ההן הצבאי הזה משתמע לאו אזרחי? האם יישובי הבקעה מיועדים לעקירה ולגירוש?

* ציניקנים אינם מאמינים שביום 26.9.10 ראש הממשלה יעמוד בדיבורו ויפשיר את ההתיישבות ביו"ש. מה יאמר ל-350 אלף האזרחים נפגעי הגזירה, החוששים ש'שיחות הקירבה' עם הפלשתינים תנוצלנה להנצחת ההקפאה – "כדי שלא לפגוע במו'מ"? בין משבר אמון עם עמו ובוחריו לבין משבר נוסף עם משטר אובמה – במה יבחר?

* בשיחה עם אהוד יערי מערוץ 2 גילה אבו-מאזן שאולמרט הסכים להצבת צבא נאט"ו בפיקוד אמריקני בגבול המדינה הפלשתינית עם ישראל, כדי להפיג את פחדיה הביטחוניים. האם ראש הממשלה מודע לפגיעה בריבונות הגלומה בנוכחות צבא זר שמאחוריו אינטרסים זרים, בדרך כלל פרו-ערביים? היש לו ספק שצבא כזה יקשור לצה"ל את הידיים והוא מוקש לביטחון ישראל?

והואיל ושתיקתו תתפרש כאישור להסכמה שנתן אולמרט, האם מוכן נתניהו להודיע שצבא זר בארץ ישראל לא יקום ולא יהיה?

* השר יעלון גילה את דעתו שגירוש ועקירה נוספים של יהודים, הפעם מיו"ש, אינם באים בחשבון. בצל סכנת חידוש השיחות עם הפלשתינים, האם ייאות ראש הממשלה להצטרף לעמדת סגנו?

* האם מאמציו של נתניהו לשינוי הרכב מרכז הליכוד –  ובלשונו, "שלא לצבוע את המפלגה בצבעים קיצוניים" -  מטרתם לתמרן את מפלגתו שמאלה, בתלם של שרון?

כוחנו בחולשתנו

תחת לחץ קריטי של מעצמת-על, מדינה קטנה יכולה להיחלץ דווקא עם ממשלה חלשה וקיצרת ימים, ככל האפשר. ראש ממשלה האומר "אני יכול", ידרשו ממנו להוכיח זאת. ממי שאינו יכול אי אפשר לדרוש כלום. בג'ונגל, אם אינך יכול לטרוף, להכיש או לנגח – הייה קטן ובלתי נראה, וחייה!

יציבות שלטונית היא ערך חשוב, אך מול איום קיומי עדיף לייצר אי-יציבות, ולשרוד. ממשלות חלשות ומתחלפות אינן נתבעות "לגלות אומץ" ולחתוך בבשרן החי.

עדיפים התפטרות הממשלה או פיטוריה, עם בחירות חדשות והרפית הלחץ לשנה, על ממשלה איתנה וחזקה, של מדינת חסות חלשה, נטולת עצמאות.

השאלות שהוצגו כאן מדירות שינה מעיני רבים. לאורן, ישפטו נא הקוראים: האם ראוי "לחזק את ידי ראש הממשלה" כפי שעושים היום, או שמא יש לסלק את ידיו מן השלטון, אם קולו – קול פרס וברק?