בשבע 390: שאלת השבוע- לגבש תמיכה רחבה בבנייה

ח"כ זבולון אורלב, הבית היהודי , ט"ו באייר תש"ע

האם ממשלת נתניהו שומרת על אחדות ירושלים או מובילה לחלוקתה?

מתוך היכרות קרובה ורבת שנים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אני יודע ומכיר את אמונתו הפנימית העמוקה בצורך לשמור על אחדות ירושלים. שמעתי ממנו פעמים רבות את השקפתו האמונית והפוליטית בדבר שלמותה של ירושלים. לכן סביר בעיניי כי הוא יעשה את כל הדרוש כדי להבטיח גם בעתיד את שלמותה של ירושלים ושמירת אחדותה. אולם כראש

ממשלה, אין ספק כי אין הוא בן חורין לפעול אך ורק על פי השקפת עולמו ואמונתו. אובמה וממשלו אינם טורחים להסתיר את תביעתם הבוטה להפסיק את הבנייה בירושלים גם בשכונות יהודיות כמו רמת שלמה, גילה וארמון הנציב. אין ספק כי סוגיה זו היא מבחן אמיתי ורציני לכושר מנהיגותו של נתניהו.

סוגיית ירושלים, לרבות בניינה בכל חלקיה ללא השהיות, היא האתגר הלאומי העכשווי החשוב ביותר העומד בפני נתניהו. אם תימשך גם עתה הבנייה בירושלים כמו שבנו בה כל ממשלות ישראל וזאת חרף הלחץ האמריקני, נדע כי יש סיכוי סביר שראש הממשלה יהיה נחוש בדעתו גם באשר לשמירת שלמות העיר. ואולם אם יחליט חלילה לעצור את הבנייה בעיר, בין במוצהר ובין שלא במוצהר, כי אז יש בהחלט סיבה לדאגה.

צריך לעזור לנתניהו בגיבוש הסכמה לאומית רחבה כדי להמשיך את הבנייה בירושלים. יש להעמיד במבחן נאמנות גם את האופוזיציה מבית - מפלגת העבודה, וגם את האופוזיציה מחוץ – קדימה. יש לבנות קואליציה ציונית רחבה סביב המשך הבנייה בירושלים, כמו שעשו ממשלות העבודה וקדימה בעבר. קואליציה שכזו תיתן גיבוי לנתניהו לעמוד בלחץ האמריקני.

אם ראש הממשלה לא יחזור לאלתר לבנות בבירת ישראל, ספק אם הוא יכול לבנות על הקואליציה הנוכחית.