בשבע 393: דמותרבות

הרב שבתי סבתו, ראש ישיבה ורב בית כנסת, כותב ושר. בעקבות הדיסק 'משירי אהודנו 2'.

עפרה לקס , י"ד בסיון תש"ע

הרב שבתי סבתו הוא קודם כל ראש ישיבה, שמשתדל כל חייו 'להעמיד תלמידים הרבה' בשיטת לימוד כל הש"ס. תוך כדי תנועה הוא גם הוציא את 'התלמוד המוקלט': אלף קלטות ובהן 3,000 דפי גמרא מפורשים, שנמכרו מאות אלפי עותקים. הוא שרטט תרשימים המסברים את המהלך של קרוב ל-25 פרקי גמרא, שנמכרים כחוברות בישיבות וכן חדר תצוגה מדעי הממחיש איך חוקי המדע מתיישבים עם חוקי התורה הפנימיים.   

מה הביא אותך לפתוח בפרויקט הדיסקים?

"הדיסקים הם חלק מסדרת הפרויקטים של פירוש הגמרא, והצגת השילוב תורה-מדע. המשותף לכולם הוא להראות שתורת ישראל היא תורת חיים ולא רק חוק ומשפט, שהתורה שייכת לכלל העם, ושהיא מלאה באמנות, שירה, ציורים ומדעים. לקחתי רעיונות ממבחר השיעורים באמונה ובגמרא, וניסיתי למצוא מילים שימצו את עיקר הרעיון. מי ששומע את השירים, כאילו שומע את השיעור מתנגן".

למי אתה מייעד את הדיסקים?

"לקהל הרחב של חובבי השירה והמוזיקה. לקחתי מנגינות מוכרות, גם אשכנזיות וגם ספרדיות, וכך השירים ידברו אל כולם. מעבר לכך, כמובן תלמידי הישיבה שהדיסק עוזר להם לחזור על השיעורים".

הדיסק הקודם, הראשון בסדרה, יצא לפני שנה וחצי. במה שונה הדיסק הזה מקודמו?

"בדיסק הקודם השירה היתה מקצועית ואני שרתי שני שירים בלבד. רבים שהאזינו לדיסק ביקשו שאשיר יותר שירים מכיוון שאני מכיר את הרעיונות ומזדהה איתם. הם העדיפו קול פחות מקצועי אבל יותר מלא נשמה. בדיסק הזה מחצית מן השירים אני שר ומחצית חתני, הרב ניסים אדרי. בדיסק הזה גם הוצאתי פירוש קצר לכל השירים".

ההפקה מאוד מקצועית.

"נכון, כל דבר שאני עושה, אני רוצה שיהיה מושלם. לכן לקח לי שנה וחצי להוציא את הדיסק הזה. אם לא מצאתי מילה במקומה השיר לא ייצא לאור. הקפדתי גם על כל תג בעיבוד המוסיקלי, עד שהרגשתי שזה הגיע לשיא".

בהקשר של הוצאת דיסקים, קשה להתעלם מהעובדה שאתה האח של הסופר הרב חיים סבתו.

"המשפחה תרמה את הסביבה שבה הדברים יכלו לצמוח. נולדנו למשפחה שחינכה ללמד תורה באהבה, בכל דרך, בשילוב התעניינות בעולם הגדול. גם האחים האחרים שלי מלמדים תורה. לא יכולתי לזכור את העבר לפרטי פרטים ולתאר אותו בכישרון ספרותי כמו אחי. אני עושה דברים אחרים: מנגן, שר ועוסק במדע. גם ההימצאות הישיבה במצפה יריחו תורמת להתפשטות המחשבה הגלית-מרחבית. מה שחוזר אצל כולנו הוא הרצון להפיץ את התורה בקרב העם שלנו בכל מיני דרכים".

הרב סבתו מספר על תלמידים שכבר לוחצים להוציא דיסק נוסף, משום שבדרך הזאת הם מצליחים לחזור על השיעורים. הרב עצמו מקבל השראה מהתכנים שהוא מעביר, כך שהדיסק השלישי כבר בדרך...

ofralax@gmail.com