בשבע 393: כלכלה- לומדים ועובדים

שלמה פיוטרקובסקי וניסים טרבלסי , י"ד בסיון תש"ע

"אבא הלך לעבודה - הלך, הלך אבא. ישוב עם צאת הלבנה - יביא לך מתנה", שרה האם לבתה בשירו הנוסטלגי של יחיאל הלפרין. אולם, ככל הנראה לא מדובר באם חרדית. בני פפרמן, סמנכ"ל מחקר במשרד התמ"ת, מספר כי במגזר החרדי ישנו הבדל עצום בין גברים לנשים בכל הנוגע לשיעור השתלבותם בשוק העבודה. "במהלך העשור האחרון, ובמיוחד בחמש השנים האחרונות, חלה עלייה גדולה מאוד בשיעור ההשתלבות של חרדים בעבודה, אולם כמעט כולה נובעת מתעסוקת נשים. במגזר הגברי נבלמה אמנם הירידה בתעסוקה שאפיינה את העשורים הקודמים, אולם העלייה בשיעור ההשתלבות בעבודה היא בשלב זה מזערית בלבד".

פפרמן עמד באחרונה בראש צוות שגיבש תכנית לשילוב חרדים בשוק העבודה, אשר הוצגה השבוע לראש הממשלה נתניהו. הבעיה העיקרית העומדת לדבריו לפתחם של מקבלי ההחלטות, היא עתיד שילובן של הנשים החרדיות בשוק העבודה, "70 אחוז מהנשים החרדיות העובדות מועסקות בשירותים הציבוריים בתוך המגזר החרדי עצמו, בעיקר מורות, גננות וכדו'. כיום מסיימות את הסמינרים כ-5,000 בנות מדי שנה, אולם רק ל-1,000 מתוכן תימצא תעסוקה בתחום אותו למדו. השאלה הגדולה היא מה יעשו יתר 4,000 הנשים ובזה חשוב לעסוק". לדעתו של פפרמן, הכשרה חלופית לעיסוק במקצועות נוספים מלבד הוראה בכיתות הגבוהות של הסמינרים, במקביל ליצירת מקומות עבודה המותאמים לאורח חייהן של הנשים, תבטיח את שילובן בעבודה. "הנשים רוצות לעבוד, הן לא מעוניינות להיות עניות. אין אף אדם המעוניין להיות עני וזה לא משנה מאיזה מגזר הוא. הבעיה היא שקיומם של מקומות עבודה פנויים בתל אביב אינו מהווה עבורן פיתרון ובזה צריך לטפל. אין טעם לנסות לכפות על המגזר החרדי פתרונות שאינם מתאימים לו. זה גם לא חכם ובעיקר לא נכון ברמה העקרונית".

בניגוד לפפרמן, אשר שם את הדגש על שילוב הנשים בשוק העבודה, סבור דודי זילברשלג, איש עסקים ועיתונאי חרדי העוסק בתחום, כי האתגר האמיתי מצוי בתחום שילובם של הגברים. "אצל הנשים קל יותר, כי מדובר בעיקר בשבירת מחסום פסיכולוגי. במשך שנים הופנו הנשים החרדיות בעיקר לעבודה בהוראה, אולם מבחינת ההשכלה הן קיבלו רקע המאפשר השתלבות בתחומים מגוונים. ברגע שהותרה הרצועה אנחנו רואים יותר ויותר נשים המשתלבות בעבודה בתחומים רבים ומגוונים. האתגר הגדול יותר הוא שילוב הגברים, שם צריך להעניק רקע מוקדם של שפה זרה ומתמטיקה, דבר שמקשה על השילוב". זילברשלג סבור, כי בקרב הציבור החרדי התחילה לחלחל ההכרה כי לא מדובר יותר במיעוט קטן, אשר יכול ליהנות מהיתרונות הגלומים בלהיות ציבור קטן, "ההפחתה הדרסטית של הקצבאות, כניסתו לתוקף של חוק טל, ואירועים נוספים, גרמו להבנה שיש צורך בהתנהלות אחראית יותר. גם את ההתנגדות החרדית ללימודי הליבה לא מפרשים נכון בציבור הכללי. החשש איננו מעצם הלימוד, אשר להערכתי יהיה חייב להיכנס כחלק ממגמת השילוב בשוק העבודה, אלא מההתערבות החיצונית, בבחינת 'אל תגעו במשיחי'".

לחופש נולדנו

השרבים של האביב מבשרים את בוא הקיץ, ומזכירים כי עונת החופשות כבר עומדת בפתח. אולם אייל, מנהל השיווק בסוכנות הנסיעות 'קל נופש', ממליץ לכל מי שיכול לבחור לו זמן טוב יותר לחופשה. "זוג צעיר שמעוניין בירח דבש ייטיב לעשות אם יבחר זמן שבו לא כל עם ישראל נמצא בחופשה. זו גם העונה שבה המחירים הם היקרים ביותר. מי שיכול לעשות זאת אני ממליץ לו להקדים את החופשה ליוני או לדחות אותה לספטמבר". למי שבכל זאת רוצה לצאת לחופשה בחודשים יולי-אוגוסט, ממליץ אייל לעשות עבודת הכנה משמעותית הכוללת התאמה של בית המלון לחופשה המבוקשת. "ישנם מלונות המתאימים לחופשה עם ילדים ומלונות שאינם ערוכים לקלוט ילדים. לא כל המקומות מציעים את אותם המתקנים והשירותים, וחשוב לברר את זה לפני הזמנת החופשה. גם בכל הנוגע לתאריכי החופשה רצוי לשריין לפחות שתי אופציות, על מנת לאפשר ניצול של מבצעים והנחות ולא להיות כבולים לתאריכים העשויים להתברר כבלתי אפשריים או יקרים במיוחד".

למי שחשקה נפשו דווקא בחופשה בצימר ממליץ דודי קויפמן, מנכ"ל ארגון בעלי הצימרים, להשתמש במקור המידע העתיק בעולם, המלצות מקרובים מכרים וחברים. "מי שרוצה להזמין צימר ולא לגלות שרומה, צריך לבדוק אם הצימר מופיע בכמה אתרי אינטרנט. כיום ישנם גם אתרי אינטרנט כמו 'מפה' ו'פסגה' הכוללים ביקורות של מבקרים בצימר, גם חיוביות וגם שליליות, אשר עשויות לתת תמונה לא רעה על איכותו של הצימר. אולם בסופו של דבר צימר בוחרים על פי המלצות העוברות מפה לאוזן, היכן שחבריכם נהנו אין סיבה שגם אתם לא תהיו מרוצים". קויפמן מספר כי טווח המחירים בחודשי הקיץ הוא עצום: "המחירים לחדר לזוג +2 נעים בין 500 שקלים ללילה ל-1,500 שקלים ללילה ואף יותר". קויפמן מציין כי בבחירת הצימר חשוב לשים לב לסוגים השונים של צימרים, כאלו המתאימים לזוגות, כאלו המתאימים למשפחות, ומתחמים הכוללים מספר צימרים וערוכים לאירוח של משפחות מורחבות היוצאות לחופשת קיץ משותפת, דבר אשר לדבריו הפך בשנים האחרונות לטרנד דווקא בציבור הדתי.

ולשאלת השאלות: צימר או מלון? דודי: "הצימרים בדרך כלל גדולים יותר ומאפשרים מרחב שאיננו קיים בחדרי המלון. בצימרים תוכלו ליהנות מציוד שאיננו קיים במלונות כגון מטבחון מאובזר, אשר מאפשר גמישות שאיננה קיימת בחופשה בבית מלון. ציבור דתי ימצא בצימר את הפרטיות, אשר מאפשרת להימנע מאווירה ומראות שאינם לרוחו ומאפיינים חלק גדול מהמלונות". אייל: "צימר מתאים יותר למי שמעוניין לטייל. מי שרוצה ליהנות מחופשה של מנוחה, מי שמעוניין ליהנות מכל מה שמלון יכול להציע, הארוחות, המתקנים השונים והשירות ברמה המלונאית, יכול לקבל אותם רק בחופשה במלונות". אז יאללה, חבר'ה, צאו לחופשה בישראל...

פרשנות

ניסים טרבלסי

ספירת העומר מאחורינו ועונת החתונות עומדת בפתח. חתונה היא אחד מציוני הדרך המשמעותיים ביותר בחייו של אדם, ובדרך כלל היא גם האירוע היקר ביותר אותו אנו מפיקים באורח עצמאי. על כן חשוב מאוד לשים לב לכל פרט ופרט, על מנת שהשמחה תהיה שלמה גם במהלך החתונה עצמה וגם ביום שלאחריה.

כמו בכל דבר בחיים חשוב להתאים את החליפה ללובש ולא את הלובש לחליפה, ובמקרה של החתונה הדבר חשוב שבעתיים. על כן חשוב להגדיר מיד בשלב הראשון, עוד לפני שמתחילים לחפש אולמות, תזמורות וכדומה, מה התקציב הכולל המוקדש להפקת האירוע. בלא הגדרה כזו, קשיחה וברורה, ההוצאות יתפחו למימדים בלתי אפשריים. כאשר באים לבחור אולם צריך לשים לב לתאריך החתונה, אשר יכול להשפיע מהותית על המחיר, גם מיקומו של האולם (במרכז או בפריפריה) עשוי להיות בעל השפעה מכרעת, בעיקר בכל הנוגע לאולמות ברמות המחיר הגבוהות. חשוב לשים לב לא להתחייב למספר מנות גבוה בעת החתימה על החוזה הראשון. קיים פער גדול בין אורך רשימת המוזמנים לכמות המגיעים. בעת סגירת החוזה באולם חשוב לזכור את כל הדברים אותם רוצים לקבל ממנו, תוספות מאוחרות עלולות לעלות ממון רב. חשוב לדעת כי סגירת אירוע דרך גורם כדוגמת 'אולם ומלואו' עשויה לחסוך אחוזים משמעותיים מהעלויות, אך פנייה לאולם באופן עצמאי תמנע פנייה בשלב מאוחר יותר דרך גורמים מסוג זה.

גם בכל הנוגע להוצאות הנוספות, צלם תזמורת וכו', חשוב לשים לב לכל הפרטים הקטנים. לפני שמשווים מחירים יש לברר את כל הפרמטרים כמו מספר צלמי סטילס/וידאו, אלבום דיגיטלי, אלבום דיגיטלי להורים וכדו'. השוואה שאינה לוקחת בחשבון את הפרטים הקטנים תתברר בסופו של יום כשגויה.

אחת ההוצאות המשמעותיות עבור הורי הכלה היא השמלה. חשוב לדעת כי כיום קיימות בשוק תופרות פרטיות רבות, אשר מחיר התפירה אצלן נמוך יותר מכל סלון כלות ואף מתפירת שמלה דרך גמ"ח. ואחרי כל זאת, החשוב ביותר הוא לזכור כי חתונה היא ערב אחד בלבד, החיים שלאחריה ארוכים וחשוב לזכור גם אותם.

הכותב הוא מנהל מחלקת 'אולם ומלואו' ב'בשבע'

מבזקים

הממשלה והכנסת ידונו בשבוע הבא בהצעת החוק של ח"כ עמיר פרץ (עבודה), להעלאה מדורגת של שכר המינימום לגובה של 4,600 ש"ח בחודש. שכר המינימום בישראל מוגדר כיום כ־47.5 אחוז מהשכר הממוצע במשק, והוא עומד על 3,850 שקל לחודש.

החשב הכללי, שוקי אורן, פרסם הוראה האוסרת על משרדי הממשלה השונים להעסיק עובדים זרים בפרויקטים בתחום הבינוי והתשתיות וכן בהתקשרויות עם קבלני שירותים בתחום הניקיון. ההוראה תחול על כל התקשרות שיבצעו המשרדים עם קבלנים פרטיים.

מספר המשרות הפנויות במשק זינק ב-18 אחוז בחודש אפריל והגיע ל-49.9 אלף משרות. זאת לעומת 41.9 אלף משרות בפברואר, כך עולה מנתוני הלמ"ס. הביקוש הגדול ביותר היה לעובדי מכירות, מלצרים ומוזגים. בשליש הראשון של 2010 נוספו 13.2 אלף משרות פנויות - גידול של 37 אחוזים.