בשבע 393: על סדר היום

התנהלות משרד ראש הממשלה בפרשת הקברים באשקלון פוגעת, מעליבה ומתחת לכל ביקורת.ח"כ מאיר פרוש, סגן שר החינוך.

רוני ארזי , י"ד בסיון תש"ע

בירושלים נקברו אתמול (ה') מחדש העצמות שפונו בראשית השבוע ממתחם בית החולים ברזילי באשקלון. במקביל, החלו העבודות להכשרת השטח לקראת הקמת מתחם רפואי ממוגן במקום, שצפוי לכלול בית חולים תת קרקעי, חדרי מיון וניתוח ומחלקות אשפוז. המחאה החרדית נגד פינוי הקברים, שהחלה עם הצהרת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כי יתפטר מתפקידו, נותרה בסופו של דבר במגרש ההצהרות. בשיחה עם 'בשבע' אומר סגן שר החינוך, מאיר פרוש, כי הרבנים עדיין שוקלים את הצעדים הבאים ומתייחס גם לקולות המחאה שצפים כעת על שתיקת החרדים מול פינוי הקברים בזמן העקירה מגוש קטיף.

הגישה הרשמית של יהדות התורה מייחסת את יכולת ההכרעה בסוגיית הקברים לרבנים בלבד. בהכירך את הרוח הנושבת, יש לך תחושה לאן הדברים יתגלגלו?

"ההתנהלות של משרד ראש הממשלה בפרשה הזו היתה מתחת מכל ביקורת. אנחנו שותפים בקואליציה והיחס היה פוגע ומעליב. לכן החלטנו בתחילת השבוע לא להשתתף בהצבעה על הצעות האי אמון בממשלה. את התחושות הללו אנחנו מעבירים לרבנים ובימים הקרובים נראה איך מתפתחת האווירה. אני לא חושב שאנחנו הפוליטיקאים צריכים להתחייב או להצהיר מה יהיה. הרבנים מספיק מעורים בכל מה שקורה בציבור החרדי, הם מכירים את הנושא ואם חסרים להם פרטים, הם ישאלו אותנו. ההחלטה, כידוע, היא שלהם".

פרשת הקברים, כמו גם פרשות החניונים בירושלים והאם ממאה שערים, מציגות את הציבור החרדי כמי שנגרר אחר מיעוטו שהוא, לרוב, העדה החרדית. מי קובע אצלכם את סדר היום?

"את סדר היום בציבור החרדי, ולא רק, קובע הקדוש ברוך הוא. אנחנו נמצאים בשנה די דחוסה באירועים, אבל קשה לומר שהקצב מוכתב בידי בן אנוש. אני יכול לומר שלכאב ולתחושה הקשה על היחס של הממשלה לנושא הקברים, שותף רוב רובו של הציבור החרדי. עם זאת, שאלת ההפגנות היא שאלה אחרת לגמרי. יש בציבור שלנו כאלה שמשתתפים בכל מצב בהפגנות ויש כאלה שמחכים לקריאה מפורשת של הרבנים שמלכדים ומאחדים את רוב הציבור החרדי, והקריאה הזו עדיין לא קיימת. הרבנים אף פעם לא משחררים את האישור להפגנות בסמוך להתרחשות. השיטה שלהם דוגלת בבחינה של המצב בצורה יותר מעמיקה".

איך אתם מגיבים לאלו הטוענים שאת המלחמה שעשיתם עכשיו סביב פינוי הקברים באשקלון, היה עליכם לעשות גם בתקופת העקירה מגוש קטיף ופינוי הקברים שהיו שם?

"בשאלה הקודמת דיברנו על כך שלא מרגישים את הציבור החרדי כולו במערכה על הקברים באשקלון ושהנושא הזה לא צבר תאוצה מבחינת כמות המפגינים. אכן, הציבור שמפגין הוא ציבור שבעיקרון לא משתתף בבחירות, וגם לא מכיר ביהדות התורה כגורם ממסדי. כך שאותם אלה שלא הפגינו עכשיו בעניין הקברים הם אותם אלה שכאב להם על גוש קטיף, אבל לא היו חלק מההפגנות. במישור הפוליטי - ממני ודאי ראו התנהלות נגד ההחלטה לפנות את גוש קטיף. גם אמרתי אז שלא אשמש כסגן שר התחבורה כי אני לא רוצה ליהנות מממשלה שעשתה את הפינוי הזה ועקרה יישובים יהודים".

נפגשת השבוע עם שגריר ארה"ב בישראל, ג'יימס קניגהאם. שמעת ממנו הצהרות מדיניות משמעותיות?

"העליתי בפניו את נושא ההקפאה ושוחחנו על עניינים הקשורים להמשך התהליך המדיני, אם קיים תהליך כזה. ניסיתי להמחיש לו עד כמה ההקפאה הזו פוגעת, וסיפרתי לו שגם כאשר רצו להביא שני קרוואנים בודדים שאמורים היו לשמש כבתי כנסת בביתר עילית, הדבר הזה נמנע מאיתנו, מכיוון שאנשי המינהל באו ומנעו את הצבת הקרוואנים. איך אפשר להמחיש את האבסורד, אם לא בדוגמה כזו – של מצרך שנדרש שלוש פעמים ביום על ידי תושבים שכבר גרים במקום, וגם את זה מונעים מהם. הוא מצידו ביקש לשכנע שארה"ב רואה עין בעין עם ישראל את החשיבות שבהגנה על הביטחון שלה".

בניגוד לפרשת הקברים באשקלון, הקפאת הבנייה ביו"ש ואפילו בירושלים לא הביאה אתכם לדבר על עזיבה של הממשלה. יהדות התורה עושה מספיק בנושא?

"גם אני לא עושה מספיק. כל אחד מאיתנו לא עושה מספיק, אבל כולנו משתדלים לעשות עד כמה שאפשר. אני לא יודע מה יהדות התורה עשתה פחות מאשר אחרים. כל אחד בסגנונו, אחד בולט יותר בנושא כזה, והאחר בולט בנושא כזה. באשר לירושלים, בצד ההצהרתי חמורה מאוד העובדה שהמצב יכול להתפרש כאילו יש הקפאה בירושלים, אבל יש את הצד העובדתי שכולם יודעים שבפועל אי אפשר לבנות ברמת שלמה עד שהתב"ע (תוכנית בניין עיר, ר.א) תאושר, וזה תהליך שייקח ודאי לפחות שנה".

עוד פרשה שסוערת בימים אלה היא פרשת ההפרדה בין תלמידות בית הספר החרדי לבנות 'בית יעקב' בעמנואל. האם החלטת בג"ץ להחזיר את התלמידות החסידיות לבית הספר תיושם?

"אני לא רואה איך היא תיושם כי הרבנים לא ייתנו לאותן בנות שילמדו באותה מסגרת. לא יודע להגיד מה יקרה הלאה, אנחנו מתייעצים עם הרבנים ואני מתאר לעצמי שבימים הקרובים נדע דברים יותר ברורים".