גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

בדין ובחסד - בגליון השבוע

הרב והדיין יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל שהלך לעולמו בחודש שעבר, הקים ממלכת תורה מפוארת בחיפה, אך עד שנתו האחרונה נסע באוטובוסים כדי להעביר את שיעוריו ברחבי הארץ.
27/05/10, 11:51
יואל יעקובי

הרב והדיין יעקב ניסן רוזנטל זצ"ל שהלך לעולמו בחודש שעבר, הקים ממלכת תורה מפוארת בחיפה, אך עד שנתו האחרונה נסע באוטובוסים כדי להעביר את שיעוריו ברחבי הארץ. הילד שהתגלה כעילוי על ידי הרב חרל"פ, היה מאושיות בתי הדין הרבניים בארץ, הוציא מבית מדרשו תלמידי חכמים, רבנים ודיינים חשובים, ואף סיים חיבור תורני-הלכתי נרחב על הי"ד החזקה כולה.רגישותו הרבה למצוקות הזולת הביאה אותו להקמת בית דין של מטה שגזר ופעל ישועות לרבים, ועל אף גדלותו ביקש להיטמן בקבר דווקא ליד חלקת הילדים.

הראשון לציון, הרב שלמה עמאר, מספר שבסיומה של מלחמת יום הכיפורים הוא נסע יחד עם רבו, הרב יעקב רוזנטל זצ"ל, למחנה נפאח ברמת הגולן כדי לחזק את החיילים. היו שם בני ישיבות הסדר שרבים מחבריהם נהרגו, והיה צורך לחזק את הנותרים. לאחר שהרב רוזנטל אמר דברי חיזוק, ביקשו ממנו החיילים שימסור בפניהם שיעור. כששאל באיזה נושא, ביקש אחד מהם שהשיעור יהיה בנושא הלכות שבת והרב הסכים. חייל אחר ביקש שיהיה זה בנושא נטילת ידיים ושוב הרב הסכים, וכך הוצעו חמישה-שישה נושאים שונים שלכולם הרב הסכים, עד שלבסוף הציע אחד שהרב ידבר על קדושתה של רמת הגולן. הוחלט שהרב ידבר על נושא זה, והרב נעתר ופצח בשיעור של כשעה ויותר בעומק העיון מבלי שבכלל התכונן לכך קודם לכן.

דומה שסיפור זה, אחד מיני רבים, מבטא את השלמות הנדירה שהיתה בדמותו של הרב רוזנטל, שנפטר לפני כשלושה שבועות - דיין דגול, למדן גאון שקשור לכל החוגים והעדות, ש"חש את כאבם של כל בן ובת, כאילו היו בנו ובתו", כלשונו של הרב עמאר.

לימוד 'קצות' עם הנץ

הרב יעקב ניסן רוזנטל נולד בשנת תרפ"ד (1924) בשכונת 'שערי חסד' הירושלמית לאביו, הרב אברהם דוד, שהיה דיין בבית דינו של הרב צבי פסח פרנק, רבה של ירושלים. בהמשך עמד האב בראש בית הדין הזה וכיהן כרבה של 'שערי חסד'. בילדותו למד, כמו רוב בני הישוב הישן, במוסדות השונים של 'עץ חיים', וכבר מצעירותו נודע כמתמיד גדול. הרב יהושע מאיר רוזנטל, אחיו הצעיר של הרב יעקב, מספר כי אביהם היה נוהג להעיר את האח הגדול מדי שבת ללמוד איתו לפני הנץ החמה 'קצות החושן'. מנהג זה של ניצול ליל שבת ללימוד נשאר לרב יעקב רוזנטל עד שנותיו האחרונות.  כשהיה בן שמונה, מעיד חבר ילדות של הרב, היתה לו קביעות לומר בכל שבת את דברי הגר"א על הפרשה. בגיל 11 גילה אותו רב השכונה, הרב יעקב משה חרל"פ, וביקש ממנו לשמוע את דרשת שבת הגדול אותה התכוון לדרוש, כדי שיעיר לו את הערותיו. יצוין כי אחיו של הרב חרל"פ היה אבי סבתו של הרב רוזנטל, ועל שמו הוא נקרא גם ניסן.

בצעירותו היה נוהג אביו לקחתו אל הראי"ה קוק בחגים. באחת הפעמים נכח בחתונה של אחד מתלמידי הרב קוק והתברר שהחתן שכח להביא את הטבעת. לאחר החופה אמר הרב קוק לילד: "כשתהיה גדול ותהיה רב, תמיד תזכור לוודא שהחתן יביא את הטבעת". הבן, הרב יוסי, מספר כי אביו קיים את הצוואה הזו, ואחד הדברים הראשונים שדאג לוודא עם החתן הוא שלא ישכח את הטבעת.

הרב יהושע מאיר רוזנטל מספר כי בגיל 16 אמרו על אחיו שהוא יודע את סדרי נשים ונזיקין הקשים, ובגיל 17 היה נוהג לנסוע לחזון אי"ש ולדבר איתו על מסכת ערכין. קשר הדוק היה לרב רוזנטל גם עם הרב יצחק זאב סולובייצ'יק, הרב מבריסק. הרב יחיאל שחר, רב שכונה בחיפה שהיה מקורב מאוד לרב רוזנטל, אומר כי כשאמר 'הרב' התכוון לשני אנשים, לרב קוק או לרב מבריסק.

מדי יום שישי התקיים בבית הרב הראשי הרב יצחק אייזיק הלוי הרצוג, 'בית ועד לחכמים' אליו התאספו גדולי ירושלים, והרב רוזנטל ביניהם. ההיכרות בין הרב הרצוג לרב רוזנטל הולידה את מינויו של האחרון לדיינות כבר בשנת תשי"א (1951), עוד לפני שהיה בן 28, וכך היה לדיין הצעיר ביותר בארץ בזמנו. הוא כיהן תחילה בבית הדין בצפת, ובשנת תשי"ד עבר לחיפה. מאז הגעתו לעיר הוא נקשר אליה מאוד, ולכן התגורר בה שנים רבות לאחר פרישתו מכס הדיינות, לא עזב אותה גם במהלך ההפגזות במלחמת לבנון השנייה, ואף נקבר בה לבקשתו.

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא