בשבע 394: אלבום משפחתי

משפחת חוטר, מתוגברת ביונתן רזאל, הצליחה ליצור דיסק מקצועי ומלא אמונה לזכר הבן שנרצח בפיגוע.

אמציה איתן , י"ד בסיון תש"ע

גבריאל חוטר נרצח בישיבה בעתניאל, עוד לפני שהספיק לחגוג את יום הולדתו השמונה עשרה. הוא היה בחור מוכשר ושמח, ואחד מהכישרונות הרבים שלו היה בחיבור העמוק לעולם המוסיקה והשירה. לאחר שנרצח החליטו בני המשפחה להמשיך את הקו המוסיקלי, ולא לתת לאירוע הקשה להשתיק גם אותם. בעזרתו של יונתן רזאל הם הוציאו דיסק שנקרא 'הקול החסר', שבו שרים בני המשפחה, בקול נעים, ובכישרון לא מבוטל.

בימים אלה יצא לאור פרויקט ההמשך, בדמותו של דיסק חדש ומרגש – 'בעצם זריחה'. משפחת חוטר מתגלה כמוסיקלית במיוחד, כשבני המשפחה כותבים שירים, מלחינים וגם שרים. אני כותב "בני המשפחה" ולא שמות ספציפיים, מכיוון שגם בקרדיטים שעל גבי הדיסק הם אינם מציינים את הזמרים, אלא כותבים בכלליות – משפחת חוטר.

אך לא מדובר בבני המשפחה בלבד, אלא בכוכב נוסף שמאיר מאוד את כל ההפקה, יונתן רזאל. הוא עיבד את כל השירים באלבום, ניגן בקלידים, ואף שר בקולו בחלק מן השירים. נדמה שכבר אין צורך לתאר את היכולת המוסיקלית של רזאל, אבל עדיין תרשו לי להתפעל. רזאל מופיע כאן במיטבו. העיבודים הקוליים והכליים (זה אולי לא ממש נכון בעברית, אבל הסתדר לי מצוין עם מבנה המשפט) נעימים לאוזן, הרמוניים ומאוד מחוברים למילות השירים, ואפילו השירה שלו נשמעת יותר טובה מאי פעם.

האלבום מכיל מגוון של שירי נשמה, שחלקם נכתבו לפני מאות שנים, בידי משוררים כמו רבי יהודה הלוי, משה הסופר מרומא, רבי שלמה אלקבץ ודוד המלך. גם השירים החדשים, שרובם נכתבו בידי מיכל חוטר, משדרים ניחוח של ימי הביניים, ועומק שירתי של המשוררים בני האלמוות.

אי אפשר לפספס את אווירת האמונה והתקווה שאופפת את האלבום: 'הפכת מספדי למחול לי', 'לפעמים' ו'לישועתך קיוויתי השם' מעבירים היטב את המסר של משפחת חוטר, שלא נשברה לאחר האירוע הקשה, אלא הוסיפה עוצמות ויצירה. אהבתי במיוחד את 'על אהבתך' של רבי יהודה הלוי, שמחבר אותנו ליום השביעי, בעזרת הלחן הנפלא של יהושע אנגלמן.

העיצוב המיוחד והמקורי של העטיפה והחוברת הנלווית מצטרפים לכל הדברים הטובים שהזכרתי. ואם עוד לא הבנתם את הרמז, אז אכתוב בפירוש – האלבום 'בעצם זריחה' הוא יצירת אמנות מיוחדת ומאוד מומלצת.

דרך אגב, משפחת חוטר הוסיפה למארז דיסק נוסף של אותם השירים, בביצוע של כל המשפחה, כולל הבנות. התוצאה אף עולה על הדיסק הראשון, אבל אם תצטטו אותי, אני אכחיש.

seret@etrog.tv