בשבע 394: דמותרבות

גלעד פוטולסקי, נגן, זמר ומעבד, מייסד ומוביל את תזמורת 'שלבת' בעקבות הדיסק החדש 'הנשמה לך 8'.

עפרה לקס , י"ד בסיון תש"ע

'שלהבת' היא אחת מתזמורות החתונות הוותיקות בשוק השמחות. גלעד פוטולסקי, שהופיע על במות שונות מגיל 14, הקים אותה לאט לאט ובאופן מדורג, תוך כדי הופעות ומוביל אותה עד היום. 'שלהבת' היתה גם תזמורת החתונות הראשונה שהעזה להוציא דיסק לשוק והיום היא חוגגת את השקת הדיסק ה-12 במספר, והשמיני בסדרת 'הנשמה לך'.

איך בעצם החלטתם שאתם עושים צעד כל כך לא צפוי ומוציאים דיסק?

"הדיסק הראשון היה הופעה חיה שלנו ב'כרם ביבנה'. הישיבה ביקשה שנוציא את ההופעה כדיסק כדי שהם יוכלו להפיץ אותו לבוגרים. חברות השיווק אמרו שחבל על הכסף ואף אחד לא יקנה. ההצלחה היתה כל כך גדולה ומפתיעה, שהיא הביאה אותנו להוציא עוד דיסקים".

נגינה בחתונות היא מלאכה מפרכת. איך מחזיקים כל כך הרבה שנים?

"העבודה בתזמורת היא עבודה פיזית מאוד קשה והיא נמשכת המון שעות, כולל עבודת הכנה. רוב התעסוקה שלי במשך היום קשורה לתזמורת משום שאני כותב ומעבד, ומבקש להכניס שירים חדשים. אבל העבודה היותר קשה היא הרגשית. אנחנו עומדים מול קהל וצריכים לשמח ולרגש אותו. זה משהו שבא מבפנים, ואתה צריך לשמוח ולשמח גם אם היה לך יום נורא וגם אם היתה לך אתמול חתונה וגם מחר".

מאז שהתחלתם נכנסו המון תזמורות לשוק.

"אני לא יודע אם נכנסו עוד תזמורות או שפשוט יש הרבה תזמורות טובות. פעם כל הנגינה והתזמורות בשוק החתונות הדתי היתה חלטורה. אנשים לא ידעו לקרוא תווים. היום נכנסו המון תזמורות וזה טוב כי זה מאתגר את הטובים".

מה בדיסק החדש?

"גם זו הופעה חיה, אבל אין מה להשוות אותה לדיסק הראשון. בכל דיסק הרמה עולה ומכיוון שאני המעבד, אני רוצה שזה ייצא הכי טוב, והשקעתי בזה המון. על ההופעה החיה הקלטנו מקהלות והרבה נגנים, כולל מספר גדול של כינורות וכלי נשיפה. בתחילת הדיסק יש חצי שעה של ריקודים: מחרוזת 'שמחת תורה' של שירים שכולם מכירים ואוהבים, אך מעולם לא יצאו בהקלטה. אחר כך יש שירים שקטים וכמובן להיטים כמו 'כי רבית', 'וזכני' 'אוחילה'".

הפעם שיתפתם פעולה עם רשת שיווק מזון.

"נכון. מנכ"ל השיווק של 'שפע שוק' שמע שהדיסק עומד לצאת, האזין לו והתלהב, וכך הרשת יצא במבצע מכירת הדיסק במחיר עלות. באופן כזה מי שרוצה מוסיקה אבל לא יכול לשלם את המחיר, יכול לקנות. אני לבד לא יכול לעשות מבצע כזה".

הדיסק הבא של 'שלהבת' כבר בדרך והפעם עם המון חומר חדש. פוטולסקי מבטיח 'דברים מפתיעים', אבל עם זאת מבהיר לקהל הממתין שעליו להתאזר בסבלנות. נכונו לו עוד כמה חודשי עבודה טובים, עד שהוא יראה אור.

ofralax@gmail.com